Μεγάλη εμφάνιση της ΑΕΚ στην Ιταλία, “έσβησε” την ήττα στην πρεμιέρα

Η ΑΕΚ έκανε εμφατικά την πρώτη νίκη της για τον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League επικρατώντας της Ρέτζιο Εμίλια με 84-73 στην Ιταλία για τη δεύτερη αγωνιστική.

Ο Αλεξάντερ Μάντσεν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ακίλ Μίτσελ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κάμερον ΜακΓκρίφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τιμ Φρέιζερ με 10 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Αντώνης Κόνιαρης με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ξεχώρισαν από τους νικητές.

Μετά το αρχικό 13-9 των γηπεδούχων, οι «κιτρινόμαυροι» ισορρόπησαν γρήγορα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1 (19-18). Αξιοποιώντας τους Μίτσελ και Μάντσεν, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ένα επί μέρους 17-33 που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα και φάουλ του ΜακΓκρίφ, έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 36-51. Στην τρίτη περίοδο η Ρέτζιο Εμίλια κατάφερε να πλησιάσει στους δέκα, 38-48, αλλά με μεγάλα σουτ από Κόνιαρη και Στρέλνιεκς η ΑΕΚ απάντησε με ένα 9-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19, 48-67. Με τρίποντο του Περσίδη στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +22 (48-70) και δεν απειλήθηκαν στιγμή στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84