Bundesliga : “Ζόρια” μεν, νίκη δε και στο -3 από τη δεύτερη θέση η Λειψία (vid)

Η Λειψία επικράτησε της Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας με σκορ 3-2 (15/10), επέστρεψε στις νίκες στην Bundesliga και βρίσκεται μία «ανάσα» από την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

«Καθάρισε» το ματς στο πρώτο ημίχρονο, επαναπαύτηκε στο δεύτερο, αλλά γλίτωσε τα… χειρότερα. Η Λειψία βρέθηκε να προηγείται με 3-0 της Χέρτα Βερολίνου στο πρώτο μέρος της μεταξύ τους αναμέτρησης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga, αλλά εν τέλει, επικράτησε με σκορ 3-2 (15/10).

Κάπως έτσι, σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα, ενώ παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί ματς, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Πλέον, βρίσκεται στο -1 από τη Γκλάντμπαχ και την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ενώ απέχει μόλις τρεις βαθμούς από τη 2η, Φράιμπουργκ, που έχει παίξει, ωστόσο, ένα ματς λιγότερο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Ωστόσο, στο 24ο λεπτό, ο Ενκουνκού βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, αλλά είδε την προσπάθειά του να απομακρύνεται. Όπως φάνηκε, ήταν η προειδοποιητική βολή!

Ένα λεπτό αργότερα (25′), ο Σομποσλάι προώθησε την μπάλα στον Φόρσμπεργκ, που προ κενής εστίας, δεν δυσκολεύτηκε να «ανοίξει» το σκορ. Πριν ακόμη «κοπάσουν» οι πανηγυρισμοί, ο Ντιαλό άλλαξε την πορεία της μπάλας, μετά από σουτ συμπαίκτη του, κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να «γράψει» το 2-0 στο 30ο λεπτό.

Οι «ταύροι» δεν έριξαν τον ρυθμό τους και δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, σκόραραν για τρίτη φορά, με τον Ορμπάν να παίρνει το «ριμπάουντ» για το 3-0 στο 45′.

Η Χέρτα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει στο γκολ, μέσα σε δύο μόλις λεπτά, με τον Λουκεμπάκιο (62′) και τον Γιόβετιτς (64′). Μάλιστα, είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 69ο λεπτό, αλλά η «καρφωτή» κεφαλιά του σκόρερ του 3-2, πέρασε λίγα εκατοστά έξω από οριζόντιο δοκάρι του Γιάνις Μπλάσβιτς.

Στο 84ο λεπτό, ο Ενκουνκού φάνηκε να δίνει οριστικό τέλος στην αναμέτρηση, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 3-2, να παραμένει ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιτς, Σιμακάν (61′ Χένρικς), Ορμπάν, Ντιαλό, Ράουμ (61′ Χάλστενμπεργκ), Φόρσμπεργκ (72′ Πόουλσεν), Χαϊντάρα (61′ Καμπλ), Σομποσλάι, Σίλβα (72′ Νοβόα Ράμος), Ενκουνκού

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβάρτς): Κρίστενσεν, Κένι, Ρόγκελ, Κεμπφ, Πλάτενχαρντ (46′ Μίτελσταντ), Τουσάρ, Σούνγιτς (46′ Κανγκά), Σερντάρ (83′ Σέλκε), Λουκεμπάκιο, Ρίχτερ (59′ Εγιούκε), Γιόβετιτς