LaLiga : Επέστρεψε στις επιτυχίες η Μπέτις, νίκη-ανάσα για την Εσπανιόλ (vids)

Με μεστή εμφάνιση και αποφασισμένη να επιστρέψει στην τρίτη θέση η Μπέτις, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Αλμερία. Επιτέλους νίκη για την Εσπανιόλ, που πήρε βαθμολογική ανάσα.

Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν στο 23′ με τον Καρβάλιο, όμως με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Τουρέ. Δεν πέρασαν όμως 15 λεπτά και ο Ιγκλέσιας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που εδραίωσαν την επιτυχία τους πέντε λεπτά μετά και πάλι με τον Καρβάλιο.

Λίγο πριν, η Εσπανιόλ νίκησε με 1-0 την Βαγιαδολίδ. Το χρυσό γκολ σημείωσε στο 78’ με κεφαλιά ο Χοσέλου μετά από σέντρα του Ολιβάν, με τον σέντερ φορ των Καταλανών να έχει βάλει φέτος τα 7 από τα 12 της ομάδας του. Μάλιστα στο 81’ ο Πουάδο μετά από λάθος του Χοακίν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς.