Άνετη πρόκριση μπροστά στο κοινό του o Παναθηναϊκός!

Με συνοπτικές διαδικασίες και μπροστά στο κοινό του για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της Σπαρτάκ Μιγιάβα και πήρε το εισιτήριο για την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου χωρίς να φορτσάρει τις μηχανές, πήρε αυτό που ήθελε αν και έχασε ένα σετ παίζοντας στην ουσία με αναπληρωματικούς. Ανέβασε στροφές με τον Γιώργο Πετρέα στο 4ο σετ, έκανε την ανατροπή και «καθάρισε» το ματς. Πλέον στη φάση των «32», θα αντιμετωπίσει την Οντολένα Βόντα από την Τσεχία.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, αφού ο Φράγκος τελείωνε σωστά τις μπάλες με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να προηγηθούν με 7-4. Το «τριφύλλι» ωστόσο έχοντας ένα κενό διάστημα στην απόδοσή του επέτρεψε στην Σπάρτακ Μιγιάβα να ισοφαρίσει σε 8-8, αλλά η «πράσινη» απάντηση ήρθε με τη βελτίωση του σερβίς, που έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά με 11-8.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και αφού προηγήθηκε με 14-10 και 20-15, «καθάρισε» το πρώτο σετ με 25-16, κάνοντας το 1-0, με περίσσια άνεση.

Όπως στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ενέργεια, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 7-5, αφού ο Φράγκος συνέχιζε να κάνει καλό παιχνίδι, συνεπικουρούμενος από τους Κόβαρ και Ερντάντες.

Οι τρεις «πράσινοι» συνέχισαν να οδηγούν εκ του ασφαλούς το «τριφύλλι» και στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο +5 (14-9). Η διαφορά δυναμικότητας ήταν τέτοια που έφερε τους γηπεδούχους στο 20-15 και στη συνέχεια οι «πράσινοι» κατέκτησαν εύκολα και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ η Σπαρτάκ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-5, όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν άφησαν το σετ να τους ξεφύγει και πολύ γρήγορα με πρώτο χρόνο του Μπάση ισοφάρισαν σε 6-6. Ο κεντρικός του «τριφυλλιού» ήταν αυτός που με μπλοκ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 8-7, ενώ ο Κωστόπουλος, που πήρε χρόνο συμμετοχής έγραψε το 12-10.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να πέσουν αμαχητί και βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν σε 16-16, εκμεταλλευόμενοι και την «πράσινη» χαλάρωση, αλλά ο Κωστόπουλος στην τελική ευθεία του σετ, έγραψε το 20-18 με ωραίο χτύπημα στην ευθεία.

Το σετ είχε και άλλες συγκινήσεις αφού η Σπάρτακ με άσσο του Βίσκουπ ισοφάρισε σε 22-22, ενώ προηγήθηκε και με 22-23. Το 24-24 έστειλε το σετ πέρα από τους 25 πόντους, το οποίο εν τέλει κατάφεραν να πάρουν οι Σλοβάκοι με 26-28 και να μειώσουν σε 2-1.

Έχοντας τον Μάρκου σε θέση διαγώνιου ο Παναθηναϊκός και η Σπάρτακ πήγαιναν χέρι-χέρι στο τέταρτο σετ 7-7. Από κακή επίθεση του Κωστόπουλου οι Σλοβάκοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (10-12) και μεγάλωσαν τη διαφορά στο 12-15.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό από άστοχη επίθεση του Κόβαρ που διαμόρφωσε το 16-20, για να μειώσει ο Ρανγκέλ σε 19-21. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ανέβασαν στροφές και αφού ισοφάρισαν σε 23-23, πήγαν στο 25-23, πήραν το σετ και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 26-28, 25-23.