Premier League : Τη Γιουνάιτεντ μη την ξεγράφεις ποτέ! (vid)

Στην καλύτερη της εμφάνιση φέτος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Τότεναμ μόνο με 2-0, ελέω Γιορίς!

Οι “κόκκινοι διάβολοι” έχασαν ένα τσουβάλι γκολ και τελικά υπέταξαν 2-0 την Τότεναμ χάρις στα γκολ των Φρεντ και Μπρούνο Φερνάντες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Τότεναμ γλίτωσε το 1-0 στα πρώτα λεπτά, στη φάση που ο Άντονι σούταρε στο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Γιορίς έκανε σωτήριες αποκρούσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 25 λεπτή η εστία του δέχθηκε 13 σουτ και η καταμέτρηση συνεχίστηκε. Μέχρι το τέλος του 45λεπτου οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν 19 τελικές!

Η τύχη τους όμως γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο. Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό άνοιξαν το σκορ με ένα σουτ του Φρεντ που δεν φαινόταν επικίνδυνο αλλά η μπάλα άλλαξε πορεία στον Ντέιβις και πέρασε από τον Γιορίς (1-0). Μόνο έτσι θα μπορούσε να νικηθεί ο Γιορίς απόψε.

Η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 69΄ο Χάρι Κέιν έχασε μια ευκαιρία και στην επόμενη επίθεσή της η Γιουνάιτεντ διπλασίασε τα γκολ της. Ο Φρεντ αυτή τη φορά πάσαρε στον Μπρούνο Φερνάντες ο οποίος ξετίναξε τα δίχτυα του ανήμπορου Γιορίς (2-0).

Ο Πορτογάλος ήταν να μην πάρει φόρα. Στο 81΄ με ένα νέο άψογο σουτ πανηγύρισε το δεύτερο του γκολ μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού στο «Ολντ Τράφορντ». Όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ. Ο Κόντε ξύπνησε αργά. Έκανε τριπλή αλλαγή στο 82΄ αλλά ήδη το πουλάκι είχε πετάξει.

Το μόνο μελανό σημείο για τους γηπεδούχους στη βραδιά ήταν η αντίδραση του Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος βλέποντας ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή αποχώρησε από τον πάγκο στο 89΄, δίνοντας έτσι τροφή σε καινούργια σχόλια όσον αφορά το μέλλον του στο Μάντσεστερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαχ) : Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Καζεμίρο (87′ Έρικσεν), Φρεντ, Άντονι (76′ ΜακΤόμινεϊ), Φερνάντες, Σάντσο (87′ Ελάνγκα), Ράσφορντ

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε) : Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ (82′ Σάντσεζ), Ντέιβις, Ντόχερτι (82′ Σεσενιόν), Μπεντανκούρ (89′ Σκιπ), Μπισούμα (82′ Μούρα), Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς (89′ Σπένσε), Σον, Κέιν