Bundesliga : Πετούσε…φωτιές η Μάιντς, 5-0 την Κολωνία (vid)

Εντυπωσιακή νίκη και μεγάλο άλμα στον βαθμολογικό πίνακα για τη Μάιντς, που έφτασε στο εμφατικό 5-0 κόντρα στην Κολωνία.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς στο πρώτο μέρος, καθώς στο διάστημα αυτό πέτυχαν τα τρία από τα πέντε τέρματά τους.

Η τελευταία νίκη της κόντρα στην Κολωνία έλαβε χώρα το 2018, αλλά η εμφάνισή της στην 11η αγωνιστική της Bundesliga ήταν εξαιρετική, σημειώνοντας πέντε γκολ και έχοντας δει δύο ακόμη να ακυρώνονται.

Το σκορ άνοιξε ο Ίνγκβαρτσεν με πέναλτι στο 11ο λεπτό, αλλά η πιο σημαντική στιγμή του παιχνιδιού, έλαβε χώρα στο 28’. Ο Κίλιαν υπέπεσε σε ένα ακόμη άτσαλο μαρκάρισμα, μετά το πέναλτι που είχε κάνει, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και επί της ουσίας… καταδίκασε την Κολωνία.

Η Μάιντς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 πριν από την λήξη του πρώτου μέρους, με τους Κορ και Σταχ, αλλά αποφάσισε να μην ανακόψει τον ρυθμό της και στο δεύτερo ημίχρονο.

Της ακυρώθηκε γκολ του Φουλγκίνι, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, στο 60΄, ύστερα από παρέμβαση του VAR, αλλά 13 λεπτά μετά, ο Μάρτιν έκανε το 4-0 από πλεονεκτική θέση.

Η Κολωνία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και το 5-0 ήταν θέμα χρόνου. Δεν συνέβη στο 81’, μιας και το γκολ του Μπουρκάρντ ακυρώθηκε, αλλά δύο λεπτά μετά, με τον σκόρερ να μοιράζει ασίστ και τον Ονισίβο να διαμορφώνει το τελικό σκορ της συνάντησης, με το πρώτο φετινό του γκολ.