Super League : Πήρε τον βαθμό στο Ηράκλειο η Λαμία

Φαίνεται πως έχει αρκετή δουλειά μπροστά του ο νέος προπονητής του ΟΦΗ, ο Βάλντας Νταμπράουσκας…

Ο ΟΦΗ δεν είχε ουσία στο παιχνίδι του και απουσίας πλάνου, προσπάθησε να γίνει απειλητικός με ατομικές προσπάθειες, δεν σκόραρε, και φυσιολογικά έμεινε στο 0-0 με τη μαχητική Λαμία.

Σημείο αναφοράς στο «Γεντί Κουλέ» η παρουσία του νέου τεχνικού του κρητικού συλλόγου, Βάλντας Νταμπράουσκας, ο οποίος έφτασε τη Δευτέρα (24/10) στο Ηράκλειο κι είναι έτοιμος να πιάσει δουλειά μαζί με τους συνεργάτες του.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλά στο γήπεδο, πήρε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά και προσπαθούσε να ανοίξει την άμυνα της Λαμίας που με ευκολία κρατούσε μακριά από την εστία του Σαράνοβ, τους Γκερέρο και Ντουρμισάι. Η Λαμία από το ξεκίνημα του αγώνα επιδίωξε να κρατήσει τον ΟΦΗ εκτός της περιοχής της ενώ επιδίωξε να χτυπήσει στην αντεπίθεση όπου σε μια από αυτές έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει με τον Νούνιεζ να βγαίνει απέναντι στον Μανδά ωστόσο το πλασέ του έφυγε ψηλά άουτ.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο το σκηνικό ήταν άδειο και απαράλλακτο. Ο ΟΦΗ είχε την μπάλα στα πόδια του, σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια του, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας που εύκολα κράτησε το μηδέν πίσω ενώ έκλεισε το 45λεπτο δίχως να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία. Είχε μια ανούσια κατοχή της μπάλας που δεν του έδωσε τίποτα περισσότερο από το να μην την αφήσει στην Λαμία που αμυνόταν στο μισό γήπεδο.

Και αντί στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ να βγεί καλύτερος, βγήκε χειρότερος – ξανά και ξανά όπως το έχουμε δει σε προηγούμενα παιχνίδια. Η Λαμία αναθάρρησε, έγινε ακόμα πιο επιθετική και απείλησε δύο φορές με τον Μανούσο και τον Μανδά να λέει όχι με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να είναι ο πραγματικός mvp. Είναι χαρακτηριστική η πίεση που δέχτηκε ο ΟΦΗ στο δεκαπεντάλεπτο 50′ – 65′ όπου δεν μπορούσε να βγάλει την μπάλα από την περιοχή του με ψυχραιμία. Η μοναδική ευκαιρία που είχε ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 72ο λεπτό όταν ο Ντουρμισάι έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοβ. Ο Φέστα την ίδια ώρα βλέποντας ότι η Λαμία μπορεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση πέρασε στο παιχνίδι τον Γιακουμάκη αντί του Μπεχαράνο με τον Κρητικό επιθετικό να χάνει μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του να φεύγει άουτ.

Στο 88′ ο ΟΦΗ είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία με τον Θεοδοσουλάκη όταν στο πρώτο σουτ του είπε όχι ο Σαράνοβ και στο δεύτερο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.