Bundesliga : Στα 6 γκολ σταμάτησε η Μπάγερν, επιτέλους νίκη για τη Στουτγκάρδη (vids)

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η 12η αγωνιστική της Bundesliga, με τη Μπάγερν Μονάχου να παίρνει άνετη νίκη επί της Μάιντς με σκορ 6-2 περνώντας προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Βαυαροί παρατάχθηκαν με σημαντικά προβλήματα τραυματισμών, όπως των Μάνουελ Νόιερ, Τόμας Μίλερ, Λιρόι Σανέ και Λικά Ερναντέζ, όμως δεν φάνηκε κάτι σε αγωνιστικό επίπεδο. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Σερζ Γκνάμπρι είχε ανοίξει το σκορ και πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το 2-0. Ο Σαντιό Μανέ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι στο 43′ από τον Ρόμπιν Τσέντνερ, όμως με το ριμπάουντ έκανε το 3-0. Ο Σβεν Ούλραϊχ απέκρουσε κι αυτός πέναλτι λίγο αργότερα, όμως από το επακόλουθο κόρνερ ο Σιλβάν Γουιντμέρ μείωσε το σκορ.

Το 2ο ημίχρονο κυμάνθηκε στο ίδιο επίπεδο, με τους γηπεδούχους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Ο Λέον Γκορέτσκα, ο Ματίς Τελ και ο Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ σκόραραν για λογαριασμό τους, με τον Μάρκους Ίνγκβαρτσεν να σκοράρει κι αυτός για τους φιλοξενούμενους.

Η Λειψία εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Μάιντς και συνεχίζει την ανοδική πορεία της στο πρωτάθλημα, με τη νίκη 2-0 επί της Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε δεν εντυπωσίασε, ωστόσο είχε σε καλή μέρα τον Κριστοφέρ Ενκουνκού, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 32′. Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι ο Τίμο Βέρνερ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα, η Στουτγκάρδη έφτανε στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε στο 4′ με τον Νιντερλέχνερ, όμως η ομάδα του Μαυροπάνου ισοφάρισε στο 15′ με τον Γκιράσι. Την ανατροπή έκανε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άντον.