Bundesliga : Τρομερή ανατροπή στο 90+7′ για την Ουνιόν! (vid)

Από την… κόλαση στον Παράδεισο βρέθηκε η Ουνιόν Βερολίνου στον εντός έδρας αγώνα της με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ για την 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Με τον Ντοέκι να σκοράρει στο 97’ οι γηπεδούχοι λύγισαν την αντίπαλό τους και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο με σκορ 2-1, με το οποίο προσπέρασαν την Μπάγερν Μονάχου και επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ουνιόν, που προερχόταν από την ήττα (2-1) κόντρα στην Μπόχουμ, βρέθηκε να χάνει στο «σπίτι» της από την Γκλάντμπαχ στο 33’ με το γκολ του Ελβέντι (0-1). Στην επανάληψη ωστόσο, ανέβασε την απόδοσή της και πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή φτάνοντας στο πολυπόθητο τρίποντο.

Στο 79’ ισοφάρισε με τον Μπέρενς και στις καθυστερήσεις πέτυχε τελικά και το «χρυσό» 2-1 με τον Ντοέκι.

Όσο για την Γκλάντμπαχ; Ο σύλλογος έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη νίκη, καθώς είχαν προηγηθεί η ισοπαλία με την Βόλφσμπουργκ και η ήττα από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Μέσα σ’ όλα, σημειώνεται ότι η Γκλάντμπαχ είχε αποκλειστεί και στο Κύπελλο από την Ντάρμσταντ (18/10).