Super League : Πήγε για την ανατροπή αλλά έμεινε με την προσπάθεια ο Άρης

Δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ ο Άρης, που παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την ανατροπή.

Από την άλλη πλευρά, στο ντεμπούτο του Βάλντας Νταμπράουσκας, η ομάδα του Ηρακλείου έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από μια δύσκολη έδρα και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Από ένα γκολ – οφσάιντ είχαν οι δύο ομάδες, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον εξαιρετικό Ματέο Γκαρσία που έγινε πολύ νωρίς αλλαγή και ευκαιρία που δεν χάνεται, αλλά χάθηκε με τον Καμάτσο λίγο πριν το φινάλε!

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με τη συμπλήρωση 10 δευτερολέπτων είχε την πρώτη τελική του προσπάθεια στο ματς, με τον Πίρσμαν να προωθείται και να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ από την πλευρά του απάντησε στις ευκαιρίες στο 10ο λεπτό, όταν βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη με αποτέλεσμα να βγει μπαλιά προς τα δεξιά, με τον προωθημένο Λάρσον να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά να μην προλάβει κάποιος συμπαίκτης του να κάνει την προβολή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Κρητικοί έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Γκερέρο να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Περέα αλλά ο Κουέστα απέκρουσε θεαματικά. Ο Άρης είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ δέκα λεπτά μετά όταν ο Ματέο Γκαρσία έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά το γκολ του Ματέο Γκαρσία ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, με το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο να ξεκινάει τελείως διαφορετικά.

Συγκεκριμένα ο ΟΦΗ ήταν αυτός που στο 49ο λεπτό του αγώνα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το το 0-1. Η μπάλα πέρασε από τα πόδια πολλών παικτών του Νταμπράουσκας, με τον Λάρσον να ανεβαίνει και να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Γκερέρο να στρώνει στον Τοράλ και εκείνον να εκτελεί τον Κουέστα με αριστερό πλασέ για το 0-1.

Ο Άρης όμως επτά λεπτά αργότερα απάντησε, με εκπληκτικό γκολ του Γκρέι. Ο Τζαμαϊκανός επιθετικός με εκπληκτικό γυριστό σουτ πίσω από το σημείο του πέναλτι, άφησε άγαλμα τον Μανδά και έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι στη συνέχεια πήρε άγρια ομορφιά με τον ΟΦΗ να σκοράρει με τον Γκερέρο στο 62ο λεπτό αλλά και αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Οντουμπάγιο στο 82ο λεπτό να κάνει το σουτ που κόντραρε αλλά ο Μανδάς πρόλαβε και έδιωξε προ του Γκρέι. Ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε εκ νέου σουτ του Μαντσίνι στο 85΄. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Καμάτσο σπατάλησε τεράστια ευκαιρία καθώς το σουτ του ήταν από πολύ πλεονεκτική θέση ήταν κακό.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (77΄Μαζικού), Νταμπό (85΄Σέικ), Ετέμπο, Μαντσίνι (85΄Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία (64΄Καμάτσο), Μανού Γκαρθία, Γκρέι

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (90+2′ Θοράρινσον), Περέα, Μεγιάδο (78΄Ντουρμισάι), Ντιουσέ (64΄Στάικος), Τοράλ (77΄Θεοδοσουλάκης), Τζόι, Γκερέρο