Serie A : Στο τέλος έκαμψε την αντίσταση της Βερόνα η Ρόμα (vid)

Δύσκολη νίκη για τη Ρόμα, που έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα για μία περίπου ώρα αλλά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 88ο λεπτό.

Αν και η Ρόμα έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, με τον Έιμπραχαμ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι προ κενής εστίας στο 19′, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν πρώτοι το προβάδισμα.

Ο Φαραόνι έκανε τη σέντρα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Νταβίνοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Πατρίσιο στο 26ο λεπτό του αγώνα για το 1-0 της Βερόνα.

Ωστόσο, τα πράγματα δυσκόλεψαν για τη Βερόνα στο 36′, όταν έμεινε με 10 παίκτες. Ο διαιτητής αφού έλεγξε τη φάση στο μόνιτορ απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Νταβίνοβιτς για το σκληρό φάουλ στον Τζανιόλο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως η ομάδα του Μουρίνιο ισοφάρισε. Ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή, μοίρασε αριστερά στον Έιμπραχαμ, εκείνος πλάσαρε και βρήκε το δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει στον Τζανιόλο, ο οποίος από κοντά για το 1-1 στο 45+2′.

Στο 83′ οι τζαλορόσι έφτασαν κοντά στο γκολ, με τη γυριστή κεφαλιά του Μάτιτς να καταλήγει όμως στο δοκάρι και τελικά η λύση ήρθε από τον πάγκο. Ο Βολπάτο έκανε το 2-1 στο 88′ και στο 90+2′ ο Σαραουί υπέγραψε την ανατροπή των φιλοξενούμενων.

Βερόνα (Σαλβατόρε Μποκέτι) : Μοντιπό, Νταβίντοβιτς, Γκιντέρ, Τσεκερίνι (46′ Χιεν), Φαραόνι, Ταμέζ, Βελόζο (68′ Μανιάνι), Ντεπάολι, Ονγκλά (86′ Σουλεμάνα), Καλόν (46′ Λαζάνια), Χένρι (78′ Τζούριτς).

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο) : Πατρίσιο, Μαντσίνι (66′ Μάτιτς), Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Κάρσντροπ, Κριστάντε (46′ Σαραουί), Πελεγκρίνι, Καμαρά (83′ Σομουρόντοβ), Ζαλέβσκι (57′ Μπελότι), Τζανιόλο (57′ Βολπάτο), Έιμπραχαμ.