Bundesliga : Τα είχε όλα η σημερινή Βόλφσμπουργκ και έριξε στο…καναβάτσο η Ντόρτμουντ! (vid)

«Τέλος» στο αήττητο της Ντόρτμουντ, αλλά συνέχεια στο δικό της φρόντισε να δώσει η Βόλφσμπουργκ!

Οι «λύκοι» νίκησαν με σκορ 2-0 τους Βεστφαλούς, υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα, μετά από έξι σερί ματς, εντός κι εκτός γερμανικών συνόρων!

Από την άλλη, το σύνολο του Νίκο Κόβατς δεν ηττήθηκε για όγδοο σερί ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης και αρχίζει να πλησιάζει την πρώτη εξάδα στην βαθμολογία της Bundesliga, την ώρα που η Ντόρτμουντ, βρίσκεται στο -3 από την κορυφή και την Μπάγερν Μονάχου, που έχει παίξει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μόλις στο 3ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Μαρμούς. Όπως αποδείχτηκε, ήταν απλώς η προειδοποιητική βολή!

Στο 6ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φαν ντε Βεν βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0!

Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να «απαντήσει», αλλά οι προσπάθειες του Μάλεν, στο 19′ και στο 21′, δεν είχαν το επιθυμητό για τους Βεστφαλούς αποτέλεσμα.

Αμφότερες οι ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι με τον Μαρμούς στο 24′ και στο 40′, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Σίλε στο 43′ και στο 45+2′, ωστόσο, σε καμία από τις τέσσερις αυτές ευκαιρίες, δεν άλλαξε το σκορ.

Το σύνολο του Έντιν Τέρζιτς συνέχισε να ασκεί πίεση κι έφτασε κοντά στο γκολ στο 55ο και στο 56ο λεπτό, αλλά ο Καστέελς είπε «όχι» στις προσπάθειες των Γκερέιρο και Μουκοκό αντίστοιχα.

Ο Βέλγος γκολκίπερ δήλωνε «παρών» σε κάθε στιγμή που χρειαζόταν για τη Βόλφσμπουργκ, αφού αποσόβησε τον κίνδυνο τόσο στο 74′, όσο και στο 82′, κι αποτέλεσε εν ολίγοις, έναν από τους βασικούς λόγους, που οι «λύκοι» πήραν το… τρίποντο.

Μάλιστα, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λούκας Ενμετσά «σφράγισε» τη νίκη της Βόλφσμπουργκ, κάνοντας το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Βόλφσμπουργκ (Νίκο Κόβατς): Καστέελς, Μπακού, Μπορνό, Φαν ντε Βεν, Πάουλο Οτάβιο, Μαρμούς (58′ Βίμερ), Ενμετσά Φ. (88′ Σβάνμπεργκ), Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Καμίνσκι (88′ Ρουσιγιόν), Βιντ (75′ Ενμετσά Λ.)

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Σίλε (71′ Αζάρ), Χούμελς, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Οζκάν (80′ Πάσαλιτς), Μπραντ, Αντεγέμι (61′ Ρέινα), Μουκοκό, Μάλεν (70′ Μοντέστ)