Serie A : Δύσκολη νίκη για τη Νάπολι, στο +9 από τη δεύτερη θέση (vid)

Τα…χρειάστηκε απόψε η Νάπολι, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης 14ης αγωνιστικής στη Serie A.

Με ένα… εύκολο πέναλτι του Λοσάνο και με τον Ζιελίνσκι να σκοράρει επίσης, η Νάπολι νίκησε και την Έμπολι (2-0) και συνεχίζει ακάθεκτη.

Έχοντας πετύχει μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Αταλάντα πριν λίγες μέρες, έστω χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της αυτή τη φορά, άπαντες περίμεναν ότι οι Παρτενοπέι θα έμπαιναν στο παιχνίδι για να ισοπεδώσουν τους Τοσκανούς. Και μπορεί όντως αυτό να ήθελαν, αλλά το παιχνίδι δεν ήταν και τόσο εύκολο τελικά… Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά, είχαν κλείσει όλους τους χώρους και ουσιαστικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο κινδύνεψαν μόνο δύο φορές από τον Ρασπαντόρι, στο 38′ και στο 45′. Στην πρώτη περίπτωση, όμως, ο Βικάριο απέκρουσε, ενώ στη δεύτερη η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα στην επανάληψη για τους Ναπολιτάνους, οι οποίοι προσπαθούσαν να πιέσουν αλλά δυσκολεύονταν να βρουν τη λύση για να σκοράρουν. Μέχρι που ήρθε το 67ο λεπτό και η πολύ εύκολη πτώση του Οσιμέν σε μια φάση με τον Μαρίν, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι και να επιβεβαιώνει την απόφασή του μέσω VAR. Και αφού την επιβεβαίωσε, ο Λοσάνο ανέλαβε την εκτέλεση στο 69′ και έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά μετά, μάλιστα, ο Μεξικανός πήρε και την 2η κίτρινη κάρτα του Λουπέρτο, με την Έμπολι να μένει με 10 παίκτες και τη Νάπολι να κάνει το 2-0 στο 88′ με τον Ζιελίνσκι μετά τη σέντρα του πρωταγωνιστή Λοσάνο, πανηγυρίζοντας την 10η συνεχόμενη νίκη της στη Serie A!

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, Σπέτσια και Ουντινέζε αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, με γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος.