Super League : Στην 3η θέση ο Βόλος, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα (+vid με στιγμιότυπα)

Ξανά στον…δρόμο των επιτυχιών ο Βόλος, που με δύο γκολ του Οζέγκοβιτς, νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα και “έπιασε” τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση.

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Βόλο, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Τάσο Τσοκάνη, ο οποίος αντιμετώπιζε μυϊκό πρόβλημα και δεν συνέχισε τον αγώνα.

Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για θλάση στον τετρακέφαλο για τον 31χρονο αμυντικό μέσο, με τους ανθρώπους των “κυανέρυθρων” να κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα και να περιμένουν τις αυριανές εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το ακριβές μέγεθος του προβλήματος και για πόσο καιρό θα χρειαστεί να μείνει εκτός δράσης ο έμπειρος ποδοσφαιριστής.

Στο 21ο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε την εστία του Βόλου, όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Τζίμας έκανε την κεφαλιά, με τον Παμλίδη να δοκιμάζει το ψαλιδάκι, που όμως πέρασε έξω.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Βόλος έφτασε κοντά στο 1-0, μετά από ωραία ενέργεια του Ντέλετις, που από πλάγια θέση “έσκαψε” την μπάλα και επιχείρησε να “κρεμάσει” τον Αθανασίου στο άλλο δοκάρι, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα έδιωξε τον κίνδυνο.

Τελικά ο Βόλος προηγήθηκε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον συνήθη ύποπτο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς, ο οποίος με κεφαλιά από κοντά στο 47ο λεπτό έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα οκτώ λεπτά αργότερα, μετά την αποτυχημένη προσπάθεια του Παντελάκη να διώξει, ο Οζέγκοβιτς μπήκε στην περιοχή και με φόρα έκανε το σουτ, νικώντας τον Αθανασίου για το 2-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε στο σκορ στο 82ο λεπτό σε 2-1. Ο Μορέιρα μοίρασε ωραία στον Μπάλαν, ο οποίος απέφυγε τον Κλέιμαν και σούταρε σε κενή εστία, μειώνοντας σε 2-1 για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και ο Βόλος πήρε το τρίποντο.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΕΔΩ

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης (9΄λ.τρ. Μεταξάς), Μπαριέντος, Μεθκίδα (46΄ Νοκέρ), Π. Φερνάντες (80΄ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς (86΄ Β. Φερνάντεζ), Ντέλετιτς (86΄ Πίρινεν)

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (64΄ Μπάλαν), Τζίμας, Μέντες, Ροσέρο, Παμλίδης.