Bundesliga : Αποχαιρετά τις ελπίδες για τίτλο η Ντόρτμουντ, ήττα 4-2 από την εκπληκτική Γκλάντμπαχ! (vid)

Φοβερή και τρομερή η αποψινή Γκλάντμπαχ, δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Ντόρτμουντ, η οποία μοιάζει ανήμπορη πλέον να κυνηγήσει τον τίτλο.

Αυτή ήταν η 6η νίκη στη Bundesliga για τους “πράσινους”, έκτη ήττα για την Ντόρτμουντ, κόντρα σε μια ομάδα που ήθελε περισσότερο το τρίποντο και το πέτυχε σκοράροντας τέσσερις φορές.

Ο Χόφμαν στο 4ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ο Μπραντ «απάντησε» για τους φιλοξενούμενους στο 19’. Μπενσεμπαϊνί (26’) και Τουράμ (30’) έδωσαν «καθαρό» προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ μέσα σε λίγα λεπτά.

Η Ντόρτμουντ μείωσε στο 40’ με τον Σλότενμπεργκ σε 3-2, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ο Κονέ έκανε το 4-2 δίνοντας εκ νέου άνεση στην ομάδα του. Στο 69’ ακυρώθηκε μέσω VAR τέρμα του Χόφμαν κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Γκλάντμπαχ (Ντάνιελ Φάρκε) : Ολσόφσκι, Σκάλι, Φρίντριχ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κονέ (88′ Ιτακούρα), Βάιγκλ, Χόφμαν (90+4′ Νετζ), Κράμερ (46′ Χέρμαν), Στίντλ, Τουράμ.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς) : Κόμπελ, Ζίλε, Χούμελς (78′ Παπαδόπουλος), Σλότερμπεκ (59′ Μοντέστ), Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Τζαν (59′ Εζκάν), Μπραντ, Ρέινα (46′ Αζάρ), Μουκόκο, Μάλεν (71′ Αντεγέμι).