Bundesliga : Νίκη ξανά για τη Λειψία, ανεβαίνει η Λεβερκούζεν (vids)

Η Λειψία πέρασε με νίκη 2-1 απέναντι στην Βέρντερ για τη 15η αγωνιστική στη γερμανική λίγκα, σε συναρπαστική αναμέτρηση στη Βρέμη και μάλιστα με τους δυο πρώτους σκόρερ του πρωταθλήματος βασικούς (Ενκουνκού 12 γκολ, Φίλκρουγκ 10).

Το 0-1 ο Αντρέ Σίλβα από πάσα του Φόρσμπεργκ στο 13΄ σε κλειστό ματς στο πρώτο ημίχρονο με κατοχή μπάλας για τη Λειψία και παθητικό παιχνίδι της Βέρντερ.

Το 1-1 ο Γκρος στο 56′ με σουτ και το 1-2 ο Σλάγκερ στο 71′.

Η Λεβερκούζεν συνεχίζει για τρίτο παιχνίδι αήττητη, ύστερα από τα βαθμολογικά «τρίποντα» με Ουνιόν Βερολίνου (5-0), Κολωνία (1-2) και Στουτγκάρδη (1-0).

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 30ο λεπτό ο Ντεμιρμπάι «μοίρασε» εξαιρετικά για τον Ντιαμπί, ο οποίος κέρδισε τον Μούλερ για το 1-0 της Μπάγερ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ύπερ της ομάδας του Αλόνσο.

Η Λεβερκούζεν κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες και τελικά στο 82ο λεπτό ο Τα διαμορφώνει το 2-0.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος δεν αγωνίστηκε καθώς είναι τραυματίας, αντίθετα ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ Γιάννινα, Χοσέ Περέα μπήκε ως αλλαγή στο 85ο λεπτό και στη θέση του Φούριχ. Η ομάδα του Αλόνσο έφτασε τους 18 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Στουτγκάρδη έμεινε στους 14 και 16η.