Handball Premier : Νίκη ψυχολογίας και βαθμολογικής “ανάσας” για τη Πυλαία

Νίκη πάση θυσία ήθελε σήμερα η Πυλαία και τα κατάφερε με αντίπαλο τη μαχητική ομάδα των Βριλησσίων.

Οι παίκτες αφιέρωσαν τη νίκη στον συμπαίκτη τους Αλατσατιανό, τρέχοντας σε αυτόν που λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, ήταν στην εξέδρα.

Ο προβληματισμός από τις διαδοχικές κάτω των δυνατοτήτων της εμφανίσεις, ήταν άλλωστε έκδηλος και αυτή τη φορά, με νίκη καρδιάς, η Πυλαία πήρε ανάσα και ψυχολογία.

Επανεμφάνιση του Σεϊρεκίδη για την Πυλαία, που ωστόσο είχε ελλείψεις και αυτή τη φορά, αλλά, εντέλει πήρε τους δύο βαθμούς έχοντας προηγηθεί 15-9 στο ημίχρονο και κρατώντας απόσταση από τα Βριλήσσια, που μείωσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά, δεν απείλησαν άμεσα για θετικό αποτέλεσμα.

Ο Τσαμεσίδης με 7 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Πυλαίας ενώ ο Χουρσουντιάν με 8 τέρματα αναδείχθηκε πιο αποτελεσματικός από τα Βριλήσσια που πάλεψαν, αλλά, φανέρωσαν σημάδια κόπωσης, από το μεσοβδόμαδο ματς με τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα : 2-1, 4-2, 8-3, 10-4, 11-8, 15-9 (ημίχρονο), 19-12, 20-15, 23-17, 26-19, 27-23, 29-26.

Διαιτητές : Φωτακίδης-Κινατζίδης
Δίλεπτα : 5-5, Πέναλτυ : 2/2, 1/1

ΑΕΣΧ Πυλαίας :  Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 4, Μανωλούδης 2, Μέτσης 1, Τσαμεσίδης 7, Λατσάκου 4, Κουκμίσης 3, Ορφανουδάκης , Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης , Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 2, Παπαδόπουλος.

Βριλήσσια : Καραδήμας, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Βλάχος 3, Τόμπρος, Πανταζής 1, Αντωνιάδης , Καραμασιώτης 2, Ζαρίκος 2, Χερουβείμ 6, Βαμβακάς 1, Μ.Στάθης 1, Χουρσουντιάν 8, Π.Στάθης, Κορκολής , Χαραλής 1.