Serie A : Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Νάπολι, “έκλεισε” το 2022 με την 11η σερί νίκη! (vid)

Στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος για το Μουντιάλ του Κατάρ, η Νάπολι πήρε μια (δύσκολη) νίκη κόντρα στην Ουντινέζε και έφτασε τους 41 βαθμούς, έντεκα περισσότερους από τη δεύτερη Μίλαν.

Η Νάπολι έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά έφυγε νικήτρια με 3-2 από το “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” κόντρα στην Ουντινέζε για τη 15η αγωνιστική της Serie A, που την αφήνει σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Αυτή ήταν η ενδέκατη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για το σκουντέτο.

Οι “παρτενοπέι” είχαν μεγάλη κατοχή μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Βίκτορ Όσιμεν όμως δεν έχει αντίπαλο και στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το ένατο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, που τον αφήνει στην κορυφή της λίστας των σκόρερ.

Ο Πιοτρ Ζιελίνσκι με υπέροχο γκολ έκανε το 2-0 στο 31′ και μαζί με το τέρμα του Έλιφ Έλμας στο 58′, η νίκη έμοιαζε να “κλειδώνει”. Η χαλάρωση των παικτών του Λουτσιάνο Σπαλέτι παραλίγο να κοστίσει, αφού δύο αλλαγές της Ουντινέζε, ο Ίλια Νεστορόβσκι και ο Λάζαρ Σάμαρτζιτς μείωσαν σε 3-2 μέχρι το 82ο λεπτό, όμως οι βαθμοί κατέληξαν στους “παρτενοπέι”.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ζουάν Ζέσους (60′ Οστιγκαρντ), Κιμ, Ολιβέρα (46′ Μάριο Ρουί), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (67′ Ντομπελέ), Λοσάνο (60′ Πολιτάνο), Ελμάς, Οσιμέν.

Ουντινέζε (Αντρέα Σότιλ) : Σιλβέστρι, Πέρες, Μπιγιόλ, Εμπός, Κίνγκσλεϊ, Λόβριτς, Αρσλάν (56′ Σάμαρτζιτς), Γουάλας (71′ Γιάγιαλο), Περέιρα, Μπέτο (71′ Νεστορόφσκι), Ντουλοφέου (26′ Σαξές).