Bundesliga : Στο -4 από τη Μπάγερν η Φράιμπουργκ, 4-1 την αγνώριστη Ουνιόν (vid)

Τρομερή εμφάνιση από τη Φράιμπουργκ, που…σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την Ουνιόν και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση, τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και ήδη στο 6ο λεπτό ήταν μπροστά με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 4′ ο Γκρίφο με πέναλτι που ήρθε μέσω VAR. Ο Ιταλός στην κόντρα επίθεση 2 λεπτά αργότερα πλάσαρε για το 2-0 και στο 20′ πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ στην Bundesliga και πάλι με πέναλτι. Σε αυτή τη φάση αποβλήθηκε ο Λέιτε για την ανατροπή στον Ντόαν.

Το 4-0 του ημιχρόνου έγραψε με εξαιρετικό πλασέ ο Γκρέγκοριτς από ασίστ του Ντόαν στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Στράιχ έριξε ρυθμό χωρίς να θέλει να διασύρει την αντίπαλό της.

Ο Θόρσμπι ήρθε από τον πάγκο για να απειλήσει στο 71′ και το γκολ της “τιμής” για την Ουνιόν ήρθε με νέο πέναλτι στο 85′. Ο Μίκελ δεν αστόχησε μειώνοντας σε 4-1.