Volley League : “Έσπασε το ρόδι” στο πρωτάθλημα ο Πήγασος

Την πρώτη του νίκη στη Volley League και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει ο Πήγασος Πολίχνης στο ντέρμπι με τον Άθλο Ορεστιάδας που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Ο Πήγασος δείχνοντας πολύ καλό φορμάρισμα και υπεροχή στην επίθεση και στο σερβίς επικράτησε με 3-0 σετ έχοντας κορυφαίους τους Αργύρη Μαυροβουνιώτη, Απόστολο Αρμενάκη που σημείωσαν 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με το τρίποντο ο Πήγασος ανέβηκε στους 3 βαθμούς ενώ ο Άθλος έχει 2 βαθμούς αλλά είναι πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη. Καθοριστικό ήταν πάντως το 2ο σετ όπου ο Πήγασος με καλή εμφάνιση στο πρώτο μισό του σετ προηγήθηκε ακόμα και με 20-15 με τα σερβίς του Αρμενάκη.

Σταδιακά ο Άθλος με την επίθεση του Κάιο και τον άσσο του Γκλαντσόουν ισοφάρισε. Ο Αλγκούλ με μπλοκ στον Μπαρέτο έδωσε προβάδισμα στον Άθλο 25-24 αλλά ο Άθλος έκανε ρεσιτάλ λαθών. Ο Γκλαντστόουν έχασε το σερβίς (25-25), ο Γκένοφ έκανε λάθος (26-25) και το φινάλε ήρθε από το μπλοκ του Αρμενάκη στον Ριζόπουλο για το 27-25 και το 2-0 σετ. Από εκεί και πέρα ο Άθλος κατέρρευσε, ο Πήγασος με καλύτερη ψυχολογία, σερβίς και υποδοχή κυριάρχησε πλήρως και πήρε δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.