Premier League : Νέος…αέρας στη Βίλα με τον Έμερι, 2-1 τη Μπράιτον! (vid)

Η Άστον Βίλα προσέλαβε τον Ουνάι Έμερι για να μη μπει σε περιπέτειες, κι αυτός την οδηγεί στην…Ευρώπη! Οι “villagers” πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Μπράιτον και μείωσαν τη διαφορά από την 7η θέση στους 3 βαθμούς.

Η Μπράιτον προηγήθηκε με το γκολ που σημείωσε ο Μακάλιστερ κλέβοντας τη μπάλα από τον Λουίς στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 19′ ο ΜακΓκίν κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Ντανκ και ο Ίνγκς με το 100ο γκολ της καριέρας του σε επαγγελματικό επίπεδο ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 54ο λεπτό από την ασίστ του Λουίς. Η Μπράιτον ρίσκαρε και απείλησε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, όμως η Βίλα πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της με τον Έμερι στον πάγκο και απέχει πλέον 5 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.