Super League 2 : Άνετη πρώτη νίκη της Ηλιούπολης

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Ηλιούπολη.

Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 3-0 του Ηροδότου εντός έδρας και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο στην κατηγορία έπειτα από 11,5 χρόνια. Η κρητική ΠΑΕ από την άλλη έβγαλε ξανά μεγάλες αδυναμίες και είναι η μόνη της Super League 2 που δεν έχει βρει δίχτυα σε τρία παιχνίδια.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Ηρόδοτο να έχει τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 35’ όταν ο Φαλκάο με σουτ, ανάγκασε τον Περιστερίδη να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν όμως τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Βασιλείου στο 39’ με σουτ να κάνει το 1-0, ένα σκορ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αποχώρησαν τραυματίες στο πρώτο μέρος οι Μασάδο-Γρηγορόπουλος, έχοντας δεχτεί δυνατά μαρκαρίσματα.

Στην επανάληψη, η Ηλιούπολη μπήκε αποφασιστικά, μόλις στο 37ο δευτερόλεπτο του 2ου μέρους ο Μπαστακός σημείωσε το 2-0 με εντυπωσιακό σουτ, ενώ στο 51’ ο Φαλκάο έφτασε κοντά στο γκολ και στη μείωση του σκορ, όμως δεν βρήκε δίχτυα.

Στο 59’ η Ηλιούπολη βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Πολίμο να κάνει το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντελής): Περιστερίδης, Πολίμος (84′ Κωστόπουλος), Μπουσάι, Κρητικός (84′ Ανδρέου), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης (70′ Ντίαζ), Τριανταφυλλάκος (77′ Κρέτση), Βασιλείου, Μπαστακός, Χέμπερτ (70′ Βάρκας).

Ηρόδοτος (Αλκιβιάδης Πλουσής): Κρόστα, Μακρυδάκης, Ροκάκης, Ζιώγας, Γρηγορόπουλος (29′ Κριεζίου), Σουρνάκης (58′ Έλιο Τζούνιορ), Μασάδο (37′ Φουάσης), Μ. Χαλκιαδάκης, Φράγκος (59′ Γκίνη), Βρεττός, Φαλκάο.