Super League 2 : Νικήτρια στο ντέρμπι της Κρήτης η ΠΑΕ Χανιά (photos)

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζουν τα Χανιά.

Με μία εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να επικρατήσουν στο γήπεδο «Παύλος Βαρδινογιάννης» στο Γάλλο, κερδίζοντας με 2-0 την Επισκοπή…

Τα γκολ που χάρισαν το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα στα Χανιά -τα οποία ευελπιστούν να ξεκινήσουν την αντεπίθεση τους- σημειώθηκαν από τον Γιώργο Μάναλη και τον Λας Μπανγκουρά. Ουσιαστικά το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό και το επόμενο στο τέλος, στο 90’.

Πρωταγωνιστής εξελίχθηκε να είναι ο δυνατός αέρας που κυρίως στο πρώτο ημίχρονο δεν άφησε τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος τα Χανιά χάρη και στην βοήθεια του αέρα επικράτησαν κατά κράτος, έχοντας μεγάλες ευκαιρίες μέχρι να φτάσουν στο δεύτερο τους τέρμα.

Τα Χανιά περιμένουν έτσι την επόμενη αγωνιστική την Καλαμάτα έχοντας πλέον μια καλή ψυχολογία ενώ η Επισκοπή μένει στον ένα βαθμό που κέρδισε στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό Β.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Επισκοπή (Σάκης Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Εμπουέλε (75′ Αμπαφού), Σαμουρκασόβι (88′ Τζωρτζινάκης), Σταθόπουλος, Παπαδόπουλος (57’ Κίρκλοου), Λάμτσε, Πολίτης, Σκεντεράι, Κούτσιας, Νταμπίζας, Βουκελάτος (57’ Χοβανισιάν)

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Μαναρώλης – Σταύρος Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (83’ Χιντζίδης), Ζιούλης, Μπάτζιος, Καμαρά, Λεμονής, Μπουτσάκης (77’ Ναζίμ), Κόλα (64’ Ζούνης, 83’ λ.τρ. Μπανγκουρά), Ελευθεριάδης (64’ Καρλίτος), Μάναλης