Super League 2 : Συνεχίζει το σερί ο ΠΑΟΚ Β και έπιασε κορυφή (photos)

Ηλιόλουστο το μεσημέρι στην Ευκαρπία για τον ΠΑΟΚ Β, που επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, έφτασε στους δέκα βαθμούς στην πρώτη θέση του ομίλου του στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Ο μικρότερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής του “δικεφάλου”, ο Στέφανος Τζίμας σκόραρε δις.

Σε ένα «σφιχτό» πρώτο ημίχρονο με αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα …πατήματα του κι άρχισε να απειλεί. Πλησίασε τουλάχιστον τρεις φορές πολύ κοντά στο γκολ, στο 26′ και στο 38′ με τον Πανίδη και στο 41′ με τον Σπυράκο. Δεν κατάφερε ωστόσο, να σκοράρει πηγαίνοντας με το μηδέν στα αποδυτήρια.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί πλήρως και τον Στέφανο Τζίμα, που μπήκε στον 66′ να λάμπει στην ηλικία των 16 ετών, δέκα μηνών και 20 ημερών. Στο 70′ πλάσαρε υπέροχα για το 1-0 και στο 74′ πήρε την μπάλα από την εξαιρετική ενέργεια του Μπράντονιτς και την έστειλε για δεύτερη φορά στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο Δικέφαλος είχε κάποιες επιπλέον ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική νίκη και ετοιμάζεται ήδη για το ταξίδι στη Ρόδο και το ματς με τον Διαγόρα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τασιούρας, Γιαξής, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Μελετίδης (46′ Χατζηστραβός), Γρόσδης (81′ Νινούα), Μπράντονιτς (90’+4′ Δαρέλας), Σπυράκος (66′ Σμυρλής), Πανίδης (66′ Τζίμας).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός, Βερνάρδος, Ριέρα (77′ Μπάλλας), Τσβετάνοφ, Αθανασιάδης (77′ Γιάκος)