Volley League : Δραματικό ματς στη Σκύδρα, νίκη στο τάι μπρέικ για την Πολίχνη

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε στην Σκύδρα ο Πήγασος Πολίχνης καθώς είδε τον Αριστοτέλη να ανατρέπει το εις βάρος του 2-0 και να ισοφαρίζει, ωστόσο κατάφερε να πάρει το ματς στο τάι μπρέικ με την εμπειρία και την ποιότητα του.

Πλέον το σύνολο του Ηρακλή Θεοδώρου, στρέφει την προσοχή του στην πολύ δύσκολη εντός έδρας αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στις 10 Δεκεμβρίου. Στην Νέα Σμύρνη για τον αγώνα με τον Μίλωνα θα ταξιδέψει ο Αριστοτέλης Σκύδρας για την 8η αγωνιστική.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και απέκτησαν γρήγορο προβάδισμα τριών πόντων με πρωταγωνιστή τον Μιλή και επέκτειναν το προβάδισμα τους στους πέντε μετά από εξαιρετικές προσπάθειες πάνω από το φιλέ. Ο Αριστοτέλης «σημάδεψε» αρκετά τις γωνίες στο σερβίς ωστόσο δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει με τον Πήγασο να παίρνει το σετ με 22-25 κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ oι παίκτες του Ηρακλή Θεοδώρου, είχαν πρωταγωνιστή τον Μπαρέτο που ήταν καταιγιστικός και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση κάνοντας γρήγορα το 7-12. Στην αντίπερα όχθη Ρόχας και Φλόρες προσπάθησαν να «μαζέψουν» τη διαφορά όμως η υποδοχή και το μπλοκ των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψαν την ανατροπή και ο Πήγασος ξέφυγε στο +8 που ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο ματς κάνοντας το 17-25 για το 0-2.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας ήταν αρκετά βελτιωμένος στο τρίτο σετ βάζοντας δύσκολα στον Πήγασο με τα δυνατά χτυπήματα του Τσέλιου στο σερβίς παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα τριών πόντων. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι καθώς οι γηπεδούχοι έγιναν απροσπέλαστοι στο μπλοκ και λειτούργησαν εξαιρετικά στις επιθέσεις πρώτου χρόνου φτάνοντας στην κατάληψη του 3ου σετ με 25-22 και απέκτησαν «σφυγμό».

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε παρόμοιο τέμπο και στο τέταρτο σετ με τον Φλόρες να πρωταγωνιστεί ξανά και να βοηθά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στον Αριστοτέλη για το 13-7. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν «υπνωτισμένοι» και ο Τόρες μαζί με τον Μέντες εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των αντιπάλων τους παίρνοντας το σετ με 25-17 και οδηγώντας το ματς σε τάι μπρέικ.

Ο Πήγασος ήταν εμφανώς καλύτερος στο τάι μπρέικ και με δύο άρτια οργανωμένες επιθέσεις έφτασε σε ένα γρήγορο +3 με τον Μίλη και τον Μαυροβουνιώτη να βοηθούν τα μέγιστα κάνοντας το 4-7. Οι παίκτες του Αριστοτέλη Σκύδρας θορυβήθηκαν μειώνοντας στον πόντο, αλλά οι κακές τους επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις και το εξαιρετικό μπλοκ των φιλοξενούμενων έφεραν το 8-15 και την αγχωτική νίκη για τον Πήγασο.

Τα σετ: 22-25, 17-25, 25-22,25-17, 8-15