Super League 2 : Ανατροπή στην ανατροπή στη Ρόδο, ο Μπράντονιτς έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ Β

Μολονότι λιγότερο κυριαρχικός από ό,τι μας έχει συνηθίσει, ο ΠΑΟΚ Β ήταν όσο αποτελεσματικός έπρεπε τελικά, ώστε να κερδίσει με ανατροπή 3-2 τον Διαγόρα στη Ρόδο και να φτάσει έτσι στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, στους 13 βαθμούς, αλλά και να παραμείνει φυσικά στην κορυφή του ομίλου του μετά την 5η αγωνιστική της Super League 2.

Με επιθετικές διαθέσεις μπήκε εξ αρχής στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, καταφέρνοντας μάλιστα στο 17′ να κερδίσει πέναλτι με τον Πανίδη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπράντονιτς για το 0-1. Η συνέχεια έφερε μια κάποια αντίδραση από τους γηπεδούχους, δίχως ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά, οπότε ο Δικέφαλος πήγε με το προβάδισμα του ενός γκολ στα αποδυτήρια.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο, ο Διαγόρας έφτασε στην ισοφάριση, συγκεκριμένα στο 47′ με το σουτ του Τάτση. Συνέχισε μάλιστα, καταφέρνοντας στο 60′ να πάρει κεφάλι στο σκορ με το δυνατό σουτ του Παραστατίδη. Νευρικός στο παιχνίδι του ο ΠΑΟΚ, προσπάθησε να επανακτήσει τον έλεγχο και το κατάφερε στο 69′ με τον Τζίμα να στοχεύει σωστά στην επαναφορά της μπάλας από το δοκάρι στο σουτ του Σπυράκου. Επίμονος ο Δικέφαλος, παρότι όχι και στην καλύτερη του μέρα, έκανε την ανατροπή στο 84′. Ο Σπυράκος πάσαρε, ο Τζίμας έκανε την προβολή, σημάδεψε ωστόσο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας ο Μπράντονιτς έκανε το 2-3.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια ακόμα νίκη, αγχωτική και δύσκολη και ετοιμάζεται ήδη για το επόμενο παιχνίδι του, αυτό με τον Ηρακλή Λάρισας στην Ευκαρπία.

Διαγόρας Ρόδου (Πάρης Ανδράλας) : Γαλάνης, Μαγκάκης, Τάτσης, Μανιώτης, Καραμάνης, Μπούμπας (85′ Οικονομάκος), Παραστατίδης, Τσιαντούλας, Λάιουελ, Πετράκης, Γκάτα (61′ Βουργουντζής).

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία) : Μοναστηρλής, Τασιούρας, Γιαξής, Παναγιώτου (70′ Τσοπούρογλου), Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (63′ Νινούα ), Μπράντονιτς (89′ Δαρέλας), Σμυρλής (46′ Σπυράκος), Χατζηστραβός, Πανίδης (63′ Τζίμας).