Volley League : Σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ στη Σύρο

Σπουδαίο διπλό στην Σύρο για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Φοίνικα με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Παρότι ο Φοίνικας προηγήθηκε και το ξεκίνημά του ήταν ιδιαιτέρως δυναμικό, με ώθηση και παλμό από τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο, η έλλειψη ψυχραιμίας σε κρίσιμα σημεία αλλά και αποτελεσματικότητας στην επίθεση, σε συνδυασμό με το ισχυρό μπλοκ του ΠΑΟΚ (14 έναντι 4), έφεραν αυτό το αποτέλεσμα, που αφήνει τον Φοίνικα στους 11 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε πρωτοπόρος -και ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό- με 18 βαθμούς.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του πρώτου σετ, στο οποίο και οι δύο ομάδες έδειξαν το πάθος τους για την κατάκτηση του. Ο Φοίνικας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, έχοντας στους πρώτους πόντους ένα μικρό προβάδισμα, 8-5. Με Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις ενεργούς, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με 0-4 σερί, 8-9. Το σετ κινήθηκε στην ισορροπία μέχρι και το 14-14, όπου και ο Φοίνικας έκανε ένα 2-0 σερί, 16-14. Με Μιχάλοβιτς οι «Συριανοί» συνέχισαν να έχουν τον προβάδισμα στην τελική ευθεία, 21-18. Ο Δικέφαλος με άσσο του Βαν Ντεν Ντρις πλησίασε στον πόντο, 23-22, ο Φρομ δημιούργησε σετ μπολ, 24-22, ωστόσο με 0-2 σερί χάρη στον Ράπτη, το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα πόντο, 25-25, ενώ στη συνέχεια ο Φοίνικας με 2-0 σερί κατέκτησε το σετ με 27-25, 1-0.

«Καρμπόν» ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με αυτό του πρώτου, με τον Φοίνικα έχοντας την ψυχολογία από το προηγούμενο σετ να παίρνει στους πρώτους πόντους το προβάδισμα, 8-5. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 11-11, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα 0-2 σερί, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 11-13. Ο Φοίνικας αντέδρασε, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στα… μέσα της διαδρομής, 16-16. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, 18-18, με τον Σωτηρίου να παίρνει μπλοκ άουτ, 18-19, αναγκάζοντας τον Καζάζη σε τάιμ-άουτ. Στην καλή περιστροφή του με τον Βαν Ντεν Ντρις στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 20-23. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 22-23, ωστόσο ο Δικέφαλος έδειξε ψυχραιμία κατακτώντας το σετ με 23-25, 1-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του μετά την κατάκτηση του δευτέρου. Οι παίκτες του Δικεφάλου πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 4-8, το οποίο συνέχισαν να διευρύνουν, είτε με «όπλο» το μπλοκ, είτε με επιθέσεις του… ζεστού Βαν Ντεν Ντρις, 9-16. Με τον Ράπτη να μπαίνει και εκείνος στον… χορό, ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και στην τελική ευθεία, 14-21. Ανήμπορος ο Φοίνικας να αντιδράσει στις… ορέξεις των «ασπρόμαυρων», το τρίτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 17-25, 0-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία και την θέληση να τελειώσει το παιχνίδι, όσο το δυνατόν νωρίτερα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αφού και ο Φοίνικας ήθελε με την σειρά του να στείλει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, με τον Δικέφαλο ωστόσο να έχει μία μικρή διαφορά, 6-8. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ και «καυτό» Βαν Ντεν Ντρις έλεγχε το σετ σε όλη την διάρκεια του, έχοντας σταθερά μία διαφορά δύο και τριών πόντων. Σε κομβικό σημείο, ο Κόστα πλήγωσε την «πρώην» με δύο απανωτά μπλοκ, τα οποία έκαναν το 18-19 σε 18-21. Οι «ασπρόμαυροι» δεν έχασαν την συγκέντρωση τους, κατακτώντας το τέταρτο σετ μς 21-25, το οποίο τους έδωσε την «καθαρή» νίκη, 1-3.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ παραμένει πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Volley League ανδρών.