Super League 2 : Το 2×2 με Δερμιτζάκη ο Πανσερραϊκός

Δεύτερη σερί νίκη για τον Πανσερραϊκό, σε ισάριθμα ματς του Παύλου Δερμιτζάκη στον πάγκο των “Λιονταριών”.

Η ομάδα των Σερρών, μετά το τρίποντο κόντρα στον Παναθηναϊκό Β, υποχρέωσαν τον Μακεδονικό στη δεύτερη ήττα του. Έτσι, τον έπιασαν στην 4η θέση και παραμένουν στο -5 από την ΑΕΛ, αλλά με αγώνα λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για ένα ημίχρονο στις Σέρρες και κάτω από καταρρακτώδη βροχή. Τελικά, το 1-0 ήρθε με σουτ του Κανίς στο 51′. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Ζέρη, έχασαν ευκαιρίες με τον Στίνα, αλλά στις καθυστερήσεις βρήκαν στόχο.

Από πάσα του Ανάκογλου ο Σοφιανός διαμόρφωσε το 2-0, σε μία συνεργασία μεταξύ δύο νεοεισελθόντων.

δείτε φωτογραφίες στο serressport.gr

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης, Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Σιόντης (83′ Δημητρίου), Στίνα (88′ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος (83′ Σοφιανός), Κανίς (88′ Γιανναράκης), Σαΐντ (68′ Κατσαντώνης).

Μακεδονικός (Γιώργος Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Τσιλιγγίρης (78′ Τσιφτσί), Γαρύφαλλος, Μιλισάβλιεβιτς (63′ Ζαννάκης), Σιμόνι (78′ Σαραντίδης).