“Αυτοκτόνησε” στη Γαλλία ο Ολυμπιακός, έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη (photos+vid)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 77-75 από την Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στο 9-5. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 και ο Αϊζέια Κάνααν με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Πειραιώτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο παιχνίδι και καθοδηγούμενοι από τον Βεζένκοφ έκλεισαν το δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά, 18-28. Η κυριαρχία τους συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας στο +20, 22-42, στα μισά της, ενώ 6:38 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η απόσταση μεγάλωσε κι άλλο, 33-54.

Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και με όπλο τα μακρινά σουτ πλησίασαν στον πόντο, 60-61, οκτώ λεπτά πριν το τέλος, ενώ στα 2:34 για τη λήξη ισοφάρισαν, 70-70. Ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά η Βιλερμπάν με διαδοχικές βολές του Ντε Κολό πήρε προβάδισμα, 74-73, στο 1:37. Ο Λαρεντζάκης με λέι απ στα 27,3’’ έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (74-75).

Στην τελευταία επίθεση της γαλικής ομάδας ο Νουά με τρίποντο στα 0,3’’ πριν το τέλος έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75