Super League : Η διακοπή δεν ωφέλησε τον Παναθηναϊκό, άφησε δύο βαθμούς στη Νίκαια

“Κραχ” στο 84′ για τον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε μια ανάσα από τη 13η νίκη αλλά τελικά ο Άοσμαν είχε άλλη…άποψη!

Ο Παναθηναϊκός δεν τελείωσε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και άφησε βαθμούς στη Νεάπολη αφού ο Άοσμαν ισοφάρισε το γκολ του Μπερνάρ.

Το «τριφύλλι» μπήκε στο ματς έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού όμως η πρώτη τελική προσπάθεια ήταν για τον Ιωνικό με το μακρινό σουτ του Άοσμαν να φεύγει άουτ στο 8ο λεπτό. Ο Φαντιγκά εκτέλεσε από πλάγια θέση στην περιοχή δύο λεπτά αργότερα με μόνο κέρδος ένα κόρνερ από κόντρα αντιπάλου.

Οι «Πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό στην πρώτη σημαντική ευκαιρία τους στην αναμέτρηση με τον Μπερνάρ να αξιοποιεί ασθενή επέμβαση του Χουτεσιώτη μετά από τελική προσπάθεια του Ιωαννίδη. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα έφτασαν κοντά στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, όμως από την προσπάθεια του Παλάσιος η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Ιωνικού.

Στο 35’ νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Μπερνάρ να εκτελεί από μεγάλη απόσταση φάουλ και να στέλνει τη μπάλα εκατοστά έξω από το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Οι φιλοξενούμενοι δε μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ήταν και πάλι η ομάδα που απείλησε πρώτη, όταν ο Ιωαννίδης βρήκε τρόπο να πάρει τη μπάλα στον άξονα και δοκίμασε να νικήσει με σουτ τον Χουτεσιώτη αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 67ο λεπτό ο Μπερνάρ έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και κάθετη πάσα για τον Τσέριν του οποίου το πλασέ εξουδετέρωσε δύσκολα ο Χουτεσιώτης.

Ο Ιωνικός είχε ένα καλό σουτ του Άοσμαν από μεγάλη απόσταση και τη μπάλα να φεύγει άουτ στο 70ο λεπτό σε μια από τις καλύτερες στιγμές του επιθετικά στην αναμέτρηση μέχρι εκείνο το διάστημα.

Στο 84ο λεπτό και μετά τη συνεργασία των Μύγα και Μασάς, ο Γάλλος βρήκε τον Άοσμαν στην καρδιά της περιοχής κι εκείνος πλάσαρε τον Μπρινιόλι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσίμπσα, Ρομαό, Λοβέρα (75’ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (85’ Ελευθεριάδης), Άοσμαν (90+5 Πογοσιάν), Ματζης (85’ Ιωαννίδης), Αντούνιες, Μιγας.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Βαγιννίδης (59’ Κουρμπέλης), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Ιωαννίδης (70’ Σπόραρ), Μπερνάρ, Τσεριν, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Σάρλια, Παλάσιος.