Volley League : Νίκησε και τον Άθλο ο Μίλωνας, θα κάνει Χριστούγεννα στην τρίτη θέση!

Χριστούγεννα με χαμόγελο θα κάνει ο Μίλωνας, αφού έκλεισε με νίκη της υποχρεώσεις του για το 2022.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, συνέχισε την ξέφρενη της πορεία στη φετινή Volley League καθώς επικράτησε στην έδρα του σκληροτράχηλου Άθλου Ορεστιάδας 3-1 σετ, για την 9η αγωνιστική. Την ίδια στιγμή ο Πήγασος Πολίχνης έπαιρνε ένα ξεκούραστο τρίποντο απέναντι στον προβληματικό ΟΦΗ με 3-0 σετ παίρνοντας ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο «Νίκος Σαμαράς» η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, ήταν καταιγιστική από το πρώτο σετ και με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 στο σετ μετά το επιβλητικό 25-15.

Στη συνέχεια και το δεύτερο σετ, ο Άθλος αναδιοργανώθηκε και κατάφερε να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, με εξαιρετική υποδοχή και καλοδουλεμένο μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, γεγονός που έφερε το ματς στα ίσα μετά το 25-21 του Άθλου Ορεστιάδας.

Ο Μίλωνας, ήταν ουσιαστικός και κυνικός στο τρίτο σετ και με μπροστάρη τον Ανδρεάδη έφτασε στο κρισιμότερο σημείο του σετ να προηγείται με 19-15. Οι γηπεδούχοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 2-1, αφού επικράτησαν 25-20 στο τρίτο σετ.

Το ματς έκλεισε με τον Μίλωνα να έχει διάθεση να τελειώσει την υπόθεση νίκη όπως και έγινε με τους Μπράιαν και Γιορντάνοφ να οργανώνουν άψογα τις επιθέσεις που έφεραν το 25-20 για το 3-1 της ομάδας του Σάκη Ψάρρα.