Super League : “Διπλό” ολκής για τον Ατρόμητο στο Ηράκλειο!

Xάρη σε ένα γκολ του Έρλινγκμαρκ λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ατρόμητος πήρε σπουδαία νίκη στο “Γεντί Κουλέ” και ανέβηκε στην 7η θέση. Οι Κρητικοί στάθηκαν άτυχοι, στην αναζήτηση της ισοφάρισης

Ο Ατρόμητος έφτασε τους 18 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ «κόλλησε» στους 10.

Παιχνίδι κέντρου παιζόταν τα πρώτα λεπτά στο Γεντί Κουλέ, καθώς ΟΦΗ και Ατρόμητος έψαχναν τα πατήματά τους. Στο 10’ όμως ο Ντίκο έπιασε ένα δυνατό σουτ ανάγκασε τον Γιαννιώτη σε απόκρουση.

Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποιες εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά χωρίς να δημιουργηθούν οι μεγάλες φάσεις. Κι ενώ ο ΟΦΗ είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που βρήκε το γκολ.

Από απόκρουση των αμυντικών των Κρητικών στο 43’, ο Έρλινγκμαρκ με απευθείας σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν και στο 51’ ο Βούρος σκόραρε με προβολή, μετά από φάουλ του Τοράλ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Στο 64’ ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Ντίκο σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι Κρητικοί συνέχισαν την πίεση, αλλά οι αλλαγές από τους δύο προπονητές χάλασαν κάπως τον ρυθμό του αγώνα.

Μια κεφαλιά του Περέα στο 87’ κι ένα σουτ του Κιάρτανσον στο 88’ δεν βρήκαν στόχο. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση του ΟΦΗ, με τον Ατρόμητο να παίρνει μια σημαντική νίκη.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης (65’ Νέιρα), Διαμαντής, Βούρος, Λάρσον, Ντιουσέ (76’ Περέα), Μεγιάδο, Τοράλ, Μαρινάκης, Ντίκο, Μπιφουμά (46’ Γκερέρο).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαϊας, Μαυρομμάτης (37’ Στρούγγης), Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φριτζόνσον (77’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (71’ Κλωναρίδης), Τζαβίδας (77’ Κιάρτανσον), Ροτάριου (71’ Τζοβάρας).