Όλα πήγαν στραβά για τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη (photos+vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 88-69 από την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στο 6-9.

Ο Ντουέιν Μπέικον με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, ενώ 13 είχε ο Ντέρικ Γουίλιαμς και από 9 ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Μάριους Γκριγκόνις.

Οι «πράσινοι» ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα έξι λεπτά (11-10), μέχρι οι γηπεδούχοι με ένα 10-0 να αποσπαστούν. Παρά τις λύσεις που έδωσε ο Γουίλιαμς στην επίθεση, ο Κλάιμπερν με διαδοχικά σουτ οδήγησε την ομάδα του στο +19, 42-23, με 8/16 τρίποντα στο ημίχρονο. Η επιθετική άνοδος του Μπέικον επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 55-42, ωστόσο η Εφές έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 67-48 και δεν απειλήθηκε ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-26, 67-48,