Super League : Έσωσε την…παρτίδα στο 90+7′ ο Παναθηναϊκός

Το χρονόμετρο έδειχνε το 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο ΟΦΗ “άγγιζε” ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στη μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει καταγράψει ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Φώτης Ιωαννίδης όμως είχε άλλη…άποψη και με δικό του γκολ, ο Παναθηναϊκός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και διατήρησε το αήττητο των “πρασίνων”.

Την ίδια ώρα όμως, το αποτέλεσμα αποτελεί πισωγύρισμα, καθώς η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ έπαιζε από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με 10 παίκτες!

Ο Παναθηναϊκός, ξεκίνησε με διάθεση να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του, να έχει τον έλεγχο του ματς και να ψάξει για το γρήγορο γκολ, που θα έδιωχνε το άγχος από τα πόδια των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Οι «πράσινοι» δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Κουρμπέλης έδωσε στον Τσέριν αυτός με την μια στον Σπόραρ, που σούταρε αλλά ο πορτιέρε του ΟΦΗ, Μανδάς μάζεψε τη μπάλα. Ωστόσο, μετά την ολοκλήρωση της φάσης, ο βοηθός διαιτητή σήκωσε το σημαιάκι, δείχνοντας πως στην αρχή της φάσης, υπήρχε off side.

Οι αριθμητικές ισορροπίες, άλλαξαν στο 8ο λεπτό.

Ο Σπόραρ βγήκε στην επίθεση, ο Γιοχού, τον έριξε στο έδαφος, εκτός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε αρχικά φάουλ. Αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του ΟΦΗ.

Η ομάδα της Κρήτης, από 3-5-2, αναγκαστικά γύρισε σε 4-4-1 και έδωσε βάρος περισσότερο στην άμυνα, όπως ήταν απόλυτα λογικό.

Στο 11ο λεπτό μετά την αποβολή, ο Μάγκνουσον εκτέλεσε το φάουλ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, κυκλοφορούσαν τη μπάλα έχοντας την κατοχή σε μεγάλο ποσοστό. Στο 15′ ο Μπερνάρ έκανε καταπληκτική μπαλιά για τον Παλάσιος, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, ένα λεπτό αργότερα, διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μπρινιόλι στον Ντικό. Ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ, έβγαινε μόνος του στην αριστερή πλευρά, ο πορτιέρε του Παναθηναϊκού, βγήκε και κέρδισε την μπάλα σε μάχη ώμο με ώμο, με τα διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Στο 34 μετά από κόρνερ του Μπερνάρ, ο Μάγκνουσον, πήδηξε για την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Χουάνκαρ που έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 38 ο Παναθηναϊκός, έχασε μια ακόμη καλή ευκαιρία. Ο Μπερνάρ κοντρόλαρε, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Τοράλ και να καταλήγει στον Χουάνκαρ, που σούταρε ψηλά.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σπόραρ με κεφαλιά είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ!

Στο 49′ απείλησε ο Παναθηναϊκός, για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μάγκνουσον από τα αριστερά έδωσε στον Χουάνκαρ, αυτός έκανε τη σέντρα η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος που δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και το σουτ του Τσέριν δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για να προβληματίσει τον Μανδά.

Το «τριφύλλι», άγγιξε το γκολ στο 51ο λεπτό. Ο Μπερνάρ με ωραία προσπάθεια, έκανε σέντρα από τ΄αριστερά και μέσω Τσέριν η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος που έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ είχε δώσει το βάρος στην άμυνα μετά την αποβολή του Γιοχού και ήθελε να «χτυπήσει» τον Παναθηναϊκό στην κόντρα.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας, στην πρώτη του ουσιαστικά καλή στιγμή στο ματς, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Ο Μπαλογιάννης έκανε την σέντρα από τααριστερά, ο Λάρσον πήρε την κεφαλιά όμως ο Μπρινιόλι σύμφωνα με τον διαιτητή και το VAR, έδιωξε την μπάλα αφού αυτή είχε περάσει τη γραμμή.

Στο 72 ο Ιωαννίδης βγήκε στην επίθεση όμως από κόντρα στο πόδι του Πασαλίδη η μπάλα έφτασε στον Μανδά.

Στο 77 ο Βέρμπιτς που μόλις είχε περάσει στο ματς, πήρε την κεφαλιά με τον πορτιέρε του ΟΦΗ ωστόσο να μην αιφνιδιάζεται και να μαζεύει σταθερά την μπάλα.

Οι πολλές διακοπές στο παιχνίδι, μετά από φάουλ στους παίκτες του ΟΦΗ, είτε με προβλήματα μικροτραυματισμών, προκαλούσε εκνευρισμό στους παίκτες του Παναθηναϊκού, που έψαχναν τον τρόπο να διασπάσουν την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων.

Οι διακοπές ήταν αρκετές και συχνές και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 87΄ο Βαγιαννίδης, βρήκε χώρο δοκίμασε το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Μανδά να πέφτει και να σώζει την ομάδα του!

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κατάφεραν να βρουν ισοφαρίσουν στο 90+7′. Ο Τσέριν έβγαλε εκπληκτική μπαλιά για τον Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή. Ντρίμπλαρε ιδανικά και πλάσαρε για το 1-1.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (83′ Σάντσεθ), Κώτσιρας (83′ Βαγιαννίδης), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης (60′ Ιωαννίδης), Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος (75′ Βέρμπιτς), Σπόραρ

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μανδάς, Διαμαντής, Γιοχού, Πασαλίδης (74′ Γιαννούλης), Μαρινάκης (46′ λ.τ. Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντιουσέ (89′ Τσιρανίδης), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Ντικό (74′ Νέιρα), Τοράλ (82′ Περέα)