Super League : “Περίπατος” του Ολυμπιακού, 5-0 τον Αστέρα

Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2022 με μια ευρεία επικράτηση.

Οι Πειραιώτες έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στο 5-0 κόντρα στον αγνώριστο Αστέρα Τρίπολης (στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου) και περιμένει ένα…δώρο από τον Βόλο για μειώσει τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ.

O Μπιέλ άνοιξε τον…χορό των τερμάτων μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Χάμες να πετυχαίνει στο 35′ ένα πανέμορφο τέρμα, διπλασιάζοντας τα γκολ για τους “ερυθρόλευκους”.

Στο 68′ ήταν η σειρά του Μπακαμπού να χριστεί σκόρερ και στο 84′ ο Γκάρι Ροντρίγκες ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μασούρας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με όρεξη στο ματς και στο 3’ άγγιξε το 1-0. Ο Φορτούνης πάσαρε στον Χάμες κι αυτός έκανε το αριστερό πλασέ εντός περιοχής και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Στο επόμενο λεπτό, όμως, έγινε το 1-0. Ο Εμβιλά έκλεψε κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Φορτούνης πάσαρε στον Μπιέλ κι αυτός με αριστερό πλασέ από το ημικύκλιο σημάδεψε την αριστερή γωνία για το 1-0.

Στο 8’ ο Αστέρας Τρίπολης έχασε τρομερή ευκαιρία για το 1-1. Σέντρα του Άλβαρες από αριστερά, προβολή του Μπαράλες απέκρουσε ο Πασχαλάκης και στη συνέχεια ο Ρεγκίς εντός περιοχής σημάδεψε με δεξί πλασέ το αριστερό δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός γλίτωσε την ισοφάριση κι έψαξε ένα δεύτερο γκολ γιθα να καθαρίσει το ματς. Στο 19’ σουτ του Χάμες κόντραρε στον Τζουκάνοβιτς κι έφυγε κόρνερ. Στο 31’ κεφαλιά του Φορτούνη, χωρίς ισορροπία, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35’ έγινε το 2-0. Ο Χουάνγκ συνεργάστηκε με τον Χάμες κι ο Κολομβιανός εκτός περιοχής έπιασε ένα θαυμάσιο αριστερό σουτ κι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου για το 2-0. Οι Πειραιώτες με ανεβασμένη ψυχολογία συνέχισαν να πιέζουν και στο 43’ δεξί πλασέ του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος στην αριστερή του γωνία.

Οι Πειραιώτες με το 2-0 έπαιξαν συντηρητικά κι αυτή τη φορά δεν είχαν διάθεση γι’ αστεία και να την πατήσουν όπως με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κράτησαν μπάλα, έπαιζαν με σβηστές μηχανές, ενώ ο Αστέρας παρά την είσοδο του Γκαρντάβσκι στα άκρα (μετατοπίστηκε ο Τασουλής στον άξονα) ήταν εντελώς ακίνδυνος.

Στο 52’ μακρινό αριστερό σουτ του Μπιέλ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65’ Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ πήρε ύψος η κεφαλιά του Μπακαμπού και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, ενώ στο 67’ μακρινό σουτ του Χουάνγκ έφυγε ψηλά άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός πέτυχε το 3-0. Ο Μπιέλ έκλεψε από τον Καστάνιο, η μπάλα κατέληξε στον Χάμες κι αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπακαμπού, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-0.

Στο 84′ ο Ολυμπιακός έδωσε διαστάσεις στο σκορ. Ο Μπιέλ εκτέλεσε με το αριστερό, απέκρουσε προσωρινά ο Παπαδόπουλος, ο Γκάρι Ροντρίγκες πήρε το ριμπάουντ, απέφυγε με προσποίηση δύο παίκτες και εκτέλεσε στο ύψος του πέναλτι με το αριστερό για το 4-0.

Στο 91′ σκόραρε και τρίτος παίκτης του Ολυμπιακού που μπήκε αλλαγή. Ο Γκάρι Ροντρίγκες από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Μασούρας με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το τελικό 5-0.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ (72’ Μαρσέλο), Ντόι, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά (80’ Σαμασέκου), Χουάνγκ, Φορτούνης (63’ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ, Χάμες (72’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (63’ Μπακαμπού).

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος) : Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Τασουλής, Ντομίνγκεθ, Μπαρτόλο (61’ Γκαρντάβσκι), Κρέσπι, Τιλίκα (61’ Ριέρα), Μπαράλες (72’ Μπερτόγλιο).