LaLiga : Με το δεξί η επιστροφή στη δράση για την Ατλέτικο, ισόπαλο το ντέρμπι στην Ανδαλουσία (vids)

Δυσκολεύτηκε κόντρα στην ουραγό Έλτσε η Ατλέτικο, αλλά στο τέλος πανηγύρισε την 8η φετινή της νίκη που τη φέρνει στην 3η θέση της LaLiga.

Η Ατλέτικο έδωσε το πρώτο της παιχνίδι στην επιστροφή στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ. Οι κολτσονέρος επικράτησαν 2-0 και έτσι έφτασαν τους 27 πόντους και βρίσκονται στην 3η θέση της La Liga στο +1 από Σοθιεδάδ.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 45+1′ με τον Βερντού να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν επίσης παίκτη με τον Χερμόσο να αντικρίζει δύο κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά (50′-53′).

Στο 56ο λεπτό η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Φέλιξ από κοντά έπειτα από ασίστ του Γκριεζμάν. Ο “γκριζού” έβγαλε και δεύτερη ασίστ στο 74′ για τον Μοράτα, ο οποίος έκανε το 2-0 με σουτ δεξιά της περιοχής.

Η Έλτσε τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, καθώς ο Ντομίνγκος Κουίνα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Νωρίτερα, Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο έμειναν στο 0-0. Η Μπέτις είχε μεγαλύτερη κατοχή και περισσότερες φάσεις, αλλά η ομάδα τουΕρνέστο Βαλβέρδε ήταν δυνατή αμυντικά και τουλάχιστον δεν έχασε σε ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας ματς, το οποίο προσπάθησε να πάρει με αντεπιθέσεις. Με πιο… λυπημένο τον Μανουέλ Πελεγκρίνι που είδε την ομάδα του να μην αξιοποιεί τη δύναμη της έδρας σε ένα σκληρό ματς με πέντε κίτρινες στο δεύτερο ημίχρονο και απευθείας αποβολή του Φελίπε της Μπέτις στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.