Premier League : “Καθάρισε” ο Ράσφορντ για τη Γιουνάιτεντ! (vid)

Με ένα γκολ του Μάρκους Ράσφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε με 1-0 της Γουλβς για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους φτάνοντας τα τρία συνεχόμενα ροζ φύλλα αγώνα επικρατώντας με 1-0 στην έδρα των «λύκων», χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος έμεινε εκτός βασικής ενδεκάδας ως τιμωρία για παράπτωμα, αλλά μετά μπήκε μέσα και εξιλεώθηκε σκοράροντας το νικητήριο τέρμα.

Η Γιουνάιτεντ είχε το… πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να μπορεί εύκολα να δημιουργεί τελικές μπροστά την εστία της Γουλβς. Είχε μία καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Κασεμίρο στο 6′ από ένα κόρνερ, όμως η καλύτερή της τελική, ήρθε από λάθος γύρισμα του Σεμέδο, που έβγαλε τετ α τετ τον Γκαρνάντσο, όμως ο νεαρός Αργεντινός νικήθηκε από τον Σα.

Η Γουλβς δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Ντε Χέα ενώ είχε στιγμές. Συνήθως η τελική προσπάθεια δεν κατέληγε εκεί, λόγω παρέμβασης των αμυντικών των «κόκκινων διαβόλων» ή αν έφτανε, δεν ήταν με προϋποθέσεις που θα μπορούσαν να δυσκολέψουν τον Ισπανό κίπερ της Γιουνάιτεντ.

Κάπως έτσι το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις στο παιχνίδι και με το 0-0 που αναγραφόταν στον φωτεινό πίνακα να είναι το δίκαιο αποτέλεσμα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Το ματς κινήθηκε σε ρηχά νερά και στο δεύτερο ημίχρονο. Η πρώτη μεγάλη φάση ήταν για τους «λύκους». Ο Νέβες ανέβαλε την εκτέλεση ενός φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην γωνία του Ντε Χέα, όμως ο κίπερ της Γιουνάιτεντ αντέδρασε εξαιρετικά.

Σε αντίθεση με την Γουλβς, οι «κόκκινοι διάβολοι» μετέτρεψαν σε γκολ την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Μάρκους Ράσφορντ, που δεν ξεκίνησε το παιχνίδι λόγω πειθαρχικού παραπτώματος και μπήκε ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έπαιξε το 1-2 με τον Μπρούνο Φερνάντες, έκανε την ατομική ενέργεια και το ωραίο τελείωμα ανοίγοντας το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί και στο 84ο λεπτό σκόραρε και πάλι, αλλά το τέρμα αυτό δεν μέτρησε, αφού το VAR υπέδειξε παράβαση για χέρι.

Η Γουλβς προσπάθησε και με τις αλλαγές του Λοπετέγκι να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να απειλήσει ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως αυτό δεν κατέστη δυνατό. Η ομάδα του Μάντσεστερ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και διατήρησε εύκολα ανέπαφη την εστία της χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα, πέρα από μία φορά στο φινάλε του αγώνα. Τότε ο Χιμένες έπιασε την κεφαλιά από ένα κόρνερ, αλλά ο Ντε Χέα αντέδρασε σωστά κρατώντας αυτό το 1-0, που χάρισε τελικά τη νίκη στην Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Γιουάιτεντ έμεινε έτσι στην 5η θέση με 30 βαθμούς και είδε το μικρό σερί νικών που πήγε να χτίσει να σταματάει ενώ η 18η Γουλβς πήρε έναν βαθμό… χρυσάφι κι έφτασε τους 13 φεύγοντας από την ισοβαθμία με την Νότιγχαμ Φόρεστ, που έχει βέβαια ένα ματς λιγότερο.

Γουλβς (Γιούλιεν Λοπετέγκι): Σα, Σεμέδο, Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο (73′ Τότι), Νούνιες, Νέβες, Μουτίνιο (73′ Αΐτ Νουρί), Χουάνγκ, Κόστα (46′ Τραορέ) και Ποντένσε (81′ Χιμένες).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Μπρ. Φερνάντες (90+3′ Μαγκουάιρ), Μαρσιάλ (81′ Φαν ντε Μπέεκ), Μαλάσια, Έρικσεν (61′ Φρεντ), Κασεμίρο, Βαράν, Άντονι (90+3′ Ελάνγκα), Σο, Γουάν-Μπισάκα και Γκαρνάτσο (46′ Ράσφορντ).