Premier League : Όλοι…δουλεύουν για την Άρσεναλ φέτος! (vids)

Η Έβερτον “τσίμπησε” βαθμό στο Etihad Stadium, το ίδιο έπραξε και η Λιντς στο St James’ Park. Ε, τι άλλο να…υποθέσεις από το ότι όλοι κάνουν τα πάντα φέτος για να πάρει τον τίτλο η Άρσεναλ!

Όχι βέβαια ότι η ίδια δεν τον αξίζει! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέρασε…αέρας από τη δύσκολη έδρα της Μπράιτον και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 7 βαθμούς.

ΗΆρσεναλ «είπε ευχαριστώ» στο πρωτοχρονιάτικο δώρο της Έβερτον, «καθάρισε» με… συνοπτικές διαδικασίες τη Μπράιτον εκτός έδρας (4-2). Η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μίκελ Αρτέρα ήρθε πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι ίσως θα περίμεναν και οι πιο αισιόδοξοι φίλοι της. Αρχικά με τον Σάκα στο 2ο λεπτό και με τον Οντεγκααρντ στο 39ο, οι «κανονιέρηδες» έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για το «τρίποντο», γνωρίζοντας από πιο νωρίς την «γκέλα» της Σίτι.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ενκετιά έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης «γράφοντας» το 3-0. Ήταν επόμενο να «χαλαρώσουν» κάπως το ρυθμό τους οι «κανονιέρηδες», γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν στο 65΄ με τον ο Μιτόα.

Στο 71΄ ο Μαρτινέλι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, για να έρθει ο Φέργκιουσον στο 77΄ και να διαμορφώσει το τελικό 4-2. Η Μπράιτον, η οποία προερχόταν από το 3-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον, γνώρισε την 6η ήττα της στην Premier League, ήττα που μπορεί να χαρακτηριστεί εντελώς ανώδυνη μιας και δεν υπάρχει ανησυχία για το μέλλον της στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος.

Νωρίτερα, η Σίτι δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας την Έβερτον. Παρότι προηγήθηκε από νωρίς στο παιχνίδι, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να ανοίγει το σκορ στο 24ο λεπτό του αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού η Έβερτον “απάντησε” με τον Γκρέι στο 64′ και κράτησε μέχρι τέλους το ισόπαλο αποτέλεσμα.