Super League : Σημαντικό τρίποντο για τον Παναιτωλικό, έμεινε νωρίς με 10 ο Ατρόμητος

Το εκπληκτικό γκολ του Καρέλη έκλεψε την παράσταση στο Αγρίνιο, όμως στο δια ταύτα, ο Παναιτωλικός πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Οι “κιτρινομπλέ” ήξεραν πριν από το παιχνίδι με τον Ατρόμητο πως η νίκη ήταν απαραίτητη για να ξεκολλήσουν ενώ έψαχναν γκολ μετά από 524 “άσφαιρα” λεπτά.

Όλα έγιναν πιο εύκολα από το 23ο λεπτό και μετά όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Ανδρέα Γιαννιώτη για φάουλ που έκανε σε έξοδό του εκτός περιοχής στον Σενγκέλια.

Ο Ατρόμητος μπορεί να έσφιξε την άμυνα του, όμως ήταν θέμα χρόνου να βρεθεί ο τρόπος με τον οποίο ο Παναιτωλικός θα έφτανε στο γκολ.

Αν και δεν έχασε ιδιαίτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ήρθε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρος ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχουμε δει στα γήπεδα της Super League και ήρθε από τα αριστερό “τακουνάκι” του Νίκου Καρέλη σε εκτέλεση φάουλ ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Απίθανη έμπνευση από τον Έλληνα επιθετικό που έφτασε στα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα και για την ώρα είναι πρώτος σκόρερ.

Ο Ατρόμητος πάλεψε να βρει τα πατήματά του, να βρει τους χώρους να σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν είχε την καθαρή ευκαιρία για να το πετύχει.

Το γεγονός πως ανοίχτηκε για να ψάξει το 1-1, άφησε χώρους και σε μία αντεπίθεση ο Σενγκέλια έκανε το σουτ και ο Μάριτς παραχώρησε το κόρνερ, από το οποίο ο Διαμαντής Χουχούμης με κεφαλιά έκανε το 2-0για τους γηπεδούχους, σκοράροντας το δεύτερο δικό του γκολ στην Super League.

Σημαντική νίκη για τον Παναιτωλικό που θα πάει με χαμόγελα στο ραντεβού ολοκλήρωσης της πώλησής του στους νέους του ιδιοκτήτες και στον Μάτσιεκ Καμίνσκι.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90′ Μαλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ντίαζ, Ξενιτίδης (76′ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68′ Μάρτενσον), Νταγκό (68′ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης (76′ Πέδρο).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν) : Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρουγγής, Αθανασίου, Ντε Μποκ, Φριντζόνσον (26′ Μάριτς), Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλεζ, Ροτάριου (72′ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (66′ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (72′ Τζαβίδας).