Γ Εθνική : Νικητής στο κρητικό ντέρμπι ο ΑΟΑΝ

Ο ΑΟ Αγίου Νικολάου με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε του ΑΟΤ με 2-0 και έκανε ποδαρικό με το… δεξί το 2023!

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στον Άγιο Νικόλαο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες για τη νίκη και τελικά ο ΑΟΑΝ… χαμογέλασε στο φινάλε!

Η πρώτη μεγάλη φάση ήταν στο 17′, όταν μετά από κούρσα του Σέχου, έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μελισσόπουλο να κάνει το σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και από κοντά ο Μποτέ έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 23′ πρώτη φάση για ΑΟΤ, όταν από κόρνερ Ζαφείρη από κοντά κεφάλια Τριανταφυλλίδη λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο ΑΟΤ είχε χαμένο τετ α τετ, με τον Γιαγκιόζη να σώζει. Στο 38′ λάθος στην άμυνα του ΑΟΤ, ο Φουκαράκης δίνει στον Μηνά και προ κενής εστίας άουτ!

Στην επανάληψη, ο Μηνάς από δεξιά έκανε μια τρομερή παράλληλη μπαλιά, με τον Μελισσόπουλο πάνω στη γραμμή να μην μπορεί να σκοράρει. Ένα λεπτό αργότερα, πλασέ Παπαδάκη από το ημικύκλιο σε κόρνερ ο Γιαγκιοζης. Και στο 70′ ο ΑΟΑΝ ανοίγει το σκορ με πλασέ του Σέχου! Στο 85′ ο ΑΟΑΝ βρήκε και δεύτερο γκολ, όταν ο Πλουσής πίεσε τον Δημαράκη, έβαλε τη κόντρα με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα! Τελευταία φάση του αγώνα στο 94′ με τον Μηνά να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!

Με αυτή τη νίκη ο ΑΟΑΝ ανέβηκε προσωρινά στη τέταρτη θέση, μπαίνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2023!

ΑΟΑΝ (Γιώργος Κούτσης) : Γιαγκιόζης, Δολαψάκης, Ζέλιος, Φουκαράκης, Κίτος (60′ Γωνιωτάκης), Μποτέ (68′ Πλουσής), Μελισσόπουλος, Σέχου (80′ Νοκάι), Μηνάς, Τσανάι, Χίσι

ΑΟ Τυμπακίου (Μανώλης Κουτεντάκης): Δημαράκης, Σπυριδάκης (77′ Φραγκιαδουλάκης), Λούσι, Βρεττός, Δουλγεράκης (22′ λ.τ. Γιαννικάκης), Καργάκης, Τριανταφυλλίδης, Γκελοσάνι, Σένκα, Παπαδάκης, Ζαφείρης