Super League 2 : Ανεβαίνουν τα Χανιά, 2-0 την Προοδευτική (photos)

Χάρη στην τέταρτη εντός έδρας νίκη τους και πέμπτη σε σύνολο τα Χανιά επέστρεψαν στις επιτυχίες, κάμπτοντας το εμπόδιο της Προοδευτικής με 2-0.

Τα Χανιά καθάρισαν το παιχνίδι σχετικά εύκολα, με το γρήγορο γκολ από το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Αντώνη Μπουρσέλη στο 5ο λεπτό να διευκολύνει τα πράγματα για τη συνέχεια, καθώς ουσιαστικά αυτό ήταν που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη και απάλλαξε τους γηπεδούχους από το άγχος.

Τα Χανιά δεν πιέστηκαν σε γενικές γραμμές, καταφέρνοντας στο 56’ να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη χάρη στο 6ο φετινό γκολ από τον Γιώργο Μάναλη ο οποίος πιστοποίησε και πάλι την εξαιρετική του κατάσταση.

Ο ίδιος παίκτης στο 49’ είχε μια ωραία προσπάθεια, με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Καραργύρη. Μελανό σημείο ο τραυματισμός, στην πρώτη εμφάνιση με την φανέλα των Χανίων, του Σωτήρη Κοκκίνη ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 64’ και αντικαταστάθηκε σχεδόν 10 λεπτά αργότερα, λόγω τραυματισμού στον αγκώνα.

Το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης/Νίκος Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Γιαμπερέ, Μπάτζιος,Ρότσα (83’ Χιντζίδης), Ναζίμ, Μπουτσάκης (74’ Λεμονής), Πολίτης (65’ Κοκκίνης / 74’ λ.τ. Καπνίδης), Τσέλιος, Μπουρσέλης (83’ Ζούνης), Μάναλης

Προοδευτική (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Αλεξίου, Καρρίκι, Φαζός, Πάβλας, Μεγαρίτης (75’ Πίσσας), Αγγελόπουλος, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης, Σινγκ, Νταβιώτης (57’ Ευθυμίου)