Γ Εθνική : Στην κορυφή του 4ου ομίλου η Ρόδος, 1-0 τον Πανιώνιο (βαθμολογία)

Τεράστια νίκη για τη Ρόδο στο ντέρμπι με τον Πανιώνιο (1-0) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Βογιατζή στο 6ο λεπτό. Μόνοι στο ρετιρέ οι ”πράσινοι”, που υποχρέωσαν τους Νεοσμυρνιώτες στην πρώτη τους ήττα στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Τεράστια νίκη κορυφής πέτυχε η Ρόδος στο Δημοτικό Στάδιο, αφού κέρδισε με 1-0 στο εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής τον Πανιώνιο και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο.

Στο μεγάλο παιχνίδι, οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και πανηγύρισαν τη νίκη τίτλου, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Βογιατζή μόλις στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος πίεσε, με τους «πράσινους» όμως να έχουν τις καλύτερες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερη γκολ, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ στάθηκε τυχερή στο φινάλε του αγώνα, με το σουτ του Γκέτσι να περνάει μόλις άουτ.

Η Ρόδος υποχρέωσε τον Πανιώνιο στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και εφόσον η ΑΕ Μυκόνου δεν κερδίσει αύριο στο Πυλί θα παραμείνει μόνη στο ρετιρέ.

Ρόδος (Νίκος Κουρμπανάς): Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Σουλάι, Μουζακίτης (70’ Γκίνο), Κανταρτζής, Βογιατζής Β., Κάμπα (90’ Μαντικός), Τσούτσης (80’ Μάγκας), Μπαρμπαρούσης, Τζουανάκης.

Πανιώνιος (Νίκος Κούστας): Αντωνόπουλος, Πριονάς, Λίμα (76’ Παπαδάκης), Καλύβας, Μπρέγκου, Ρέντζης (56’ Τσίπρας), Πίσπας (9 λ.τ. Γκέτσι), Τσιμπόκας (76’ Μούντριχας), Γροντής, Γκοτοβός, Στούπης.