Basket League : Ο Λι έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Με καλάθι του Πάρις Λι έξι δέκατα πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 86-84 το Λαύριο για την 13η αγωνιστική της Basket League.

Mε κορυφαίο τον Λι που σημείωσε 22 πόντους και το νικητήριο καλάθι, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Λαυρίου Μegabolt που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κι έφτασε μια ανάσα από την επικράτηση. Για τους γηπεδούχους ο Κόουλ πέτυχε 21 πόντους και ο Φλαγκ 20.

Με επιθετικές αιχμές τους Κόουλ και Λάνγκεβαϊν το Λαύριο Μegabolt μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, με συνέπεια να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν καλές επιλογές στην επίθεση, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (25-15) 30’’ πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου με καλάθι του Νικολαΐδη. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν βρίσκοντας πόντους από Λι και Ουίλιαμς, ωστόσο το Λαύριο πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 42-39.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαν σε υψηλό σκορ και με επιμέρους 26-23, ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (65-65) με καλάθι του Λι ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στους γηπεδούχους τόσο από τα 6.75 όσο και με τις διεισδύσεις του, έχοντας συμπαραστάτη τον Πονίτκα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος (67-67), με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο στο κλειστό του Λαυρίου.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να… πατήσουν γκάζι στην τελευταία περίοδο. Με 9-3 επιμέρους σκορ μπήκαν μπροστά με 76-70 στο 34’, με καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη. Το Λαύριο δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο και πήρε προβάδισμα με 79-78 στο 37’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Μπέικον ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα (84-79) έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος προκειμένου να φτάσει στην επικράτηση. Με το σκορ στο 84-84, ο Λι έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» έξι δέκατα πριν από τη λήξη, χωρίς οι γηπεδούχοι ν’ απαντήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86