Super League : Τρομερή εμφάνιση του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο, “σκόρπισε” τον Παναθηναϊκό!

Μαγική εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ στο “Απ.Νικολαΐδης”, λίγες μέρες μετά τη νίκη στην Τούμπα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο “δικέφαλος” ήταν καταιγιστικός, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παναθηναϊκό και με σκορ 3-0 θύμισε σε όλους πως δεν πρέπει να τον ξεγράψουν για την υπόθεση τίτλος. Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας σημείωσε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου και έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Ήταν το χειρότερο ματς του «τριφυλλιού» τον τελευταίο χρόνο, με την άμυνα να παραπαίει και την επίθεση να υστερεί από το 20′ κι έπειτα.

Ο ΠΑΟΚ, αντίθετα, εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, όπως είχε κάνει και στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, τέσσερις ημέρες πριν από τη σχετική ρεβάνς στο «Απ. Νικολαΐδης».

Ο Ρούμπεν Πέρεθ με αυτογκόλ στο 44′ και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 46′, πέραν του Κωνσταντέλια, έγραψαν το σκορ αυτού του ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 4′, όταν ο Σεμπαστιάν Παλάσιος σούταρε άουτ (είχε την ευκαιρία να δώσει στον αφύλαχτο Μπένιαμιν Βέρμπιτς, όμως, προτίμησε να τελειώσει ο ίδιος τη φάση).

Σημαντικότερη ήταν η στιγμή του 9ου λεπτού, όταν ο Παλάσιος γύρισε, ο Άνταμ Τσέριν έκανε την προβολή και ο Ντόμινικ Κοτάρσκι απέκρουσε ενστικτωδώς.

Έπειτα, ο ΠΑΟΚ… εμφανίστηκε με τον Νέλσον Ολιβέιρα στο 15′ και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 18′ (το πλασέ του πρώτου κατέληξε στην αγκαλιά του Αλμπέρτο Μπρινιόλι και του δεύτερου άουτ).

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για τελευταία φορά με σουτ του Χουάνκαρ που πέρασε πάνω από το δοκάρι και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία.

Ο Ολιβέιρα σημάδεψε το δεξί δοκάρι με σουτ στο 24′ και την αγκαλιά του Μπρινιόλι με κεφαλιά στο 32′, προτού οι γηπεδούχοι βγάλουν μία αντίδραση με τον Παλάσιος (36′ άστοχη κεφαλιά).

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί χωρίς σκορ, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από μία κόντρα και πήραν το προβάδισμα.

Ήταν κακοστημένη η άμυνα του Παναθηναϊκού στο 44′, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας πλάσαρε, ο Μπρινιόλι απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ρούμπεν Πέρεθ και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ήταν το χειρότερο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο αμυντικό σκέλος (και γενικότερα) του τελευταίου χρόνου.

Στα 12,8” από τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήταν ενεργοί, οι γηπεδούχοι υπνωτισμένοι, ο Κωνσταντέλιας άνοιξε αριστερά στον αμαρκάριστο Ζίβκοβιτς κι εκείνος πλάσαρε ψύχραιμα.

Έξι λεπτά αργότερα, έπειτα από νέα αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο MVP Κωνσταντέλιας σούταρε και σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου άγγιξε το 0-4 στο 54′, όταν από σέντρα του Ράφα Σοάρες, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Έκτοτε, ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρο στον Παναθηναϊκό, ο οποίος προσπάθησε με 4-2-3-1 να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Μπαρτ Σένκεφελντ αντίκρισε 2η κίτρινη στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Κώτσιρας (57′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Πούγγουρα, Χουάνκαρ (57′ Πούχατς), Πέρεθ (60′ Τσόκαϊ), Τσέριν, Μπερνάρ (60′ Σπόραρ), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (82′ Σάντσες).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (73′ Κάργας), Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο (73′ Ντάντας), Νάρεϊ (70′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (82′ Μπίσεσβαρ), Άντριγια Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (82′ Τόμας).