Bundesliga : “Άστραψε και βρόντηξε” στο Γκεζελκίρχεν η Λειψία (vid)

Μισή ντουζίνα γκολ πέτυχε στο VELTINS-Arena η Λειψία και έδειξε πως έχει επιστρέψει…φουριόζα μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ.

Η Σάλκε υποτίθεται ότι μάχεται για την σωτηρία της. Άλλαξε προπονητή πριν την διακοπή, έκανε προσθήκες στις μεταγραφές αλλά… η εικόνα της είναι τραγική.

Το ματς με την Λειψία είχε τελειώσει από το 15ο λεπτό με τα γκολ του Σίλβα (7′) και του Χένριχς (15′).

Μέχρι το ημίχρονο η Λειψία πέτυχε άλλα δυο τέρματα με τους Σίλβα (44′) και Βέρνερ (45+2) απέναντι σε μια ομάδα που έμοιαζε να βρίσκεται για πρώτη φορά μαζί στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κόζουκι (56′).

Η Λειψία απάντησε με ένα υποψήφιο για γκολ της χρονιάς από τον Ντάνι Όλμο (82′) για το 1-5 και ένα ωραίο πλασέ του Πόουλσεν (89′) για το τελικό 1-6.

Σάλκε (Τόμας Ρις) : Σβόλοφ, Μπρούνερ, Γιόσιντα, Ματριτσάνι, Ουρόνεν (46′ Αϊντίν), Λάτσα, Κράους (45+ Ντράξλερ), Κόζουκι (80′ Μορ), Λάρσον (46′ Ιβάν), Μπούλτερ, Φρέι (80′ Τερόντε)

Λειψία (Μάρκο Ρόζε) : Μπλάσβιχ, Χένριχς, Ορμπάν, Γκβάρντιολ, Χάλστενμπεργκ (85′ Ράουμ), Όλμο, Σλάγκερ (85′ Καμπλ), Λάιμερ (77′ Χαϊνταρά), Σόμποζλαϊ (71′ Φορσμπέργκ), Βέρνερ (77′ Πόουλσεν), Σίλβα