Ένας θρίαμβος που μπορεί να αποτελέσει “ένεση” για τον Παναθηναϊκό! (vids)

Αυτός ήταν Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Ράντονιτς έκανε μία σπουδαία ανατροπή και πήρε μία επίσης σπουδαία νίκη με 89-65 κόντρα στην Ζαλγκίρις, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Λιθουανοί ξέφυγαν ακόμα και με 15 πόντους στο ημίχρονο, αλλά στη τρίτη περίοδο, ο Λι άλλαξε ριζικά το σκηνικό. Ο Αμερικανός είχε μεγάλο μερίδιο για την ολική επαναφορά με ρεκόρ καριέρας 24 πόντων.

Και οι πράσινοι δεν έμειναν εκεί με το επιμέρους 47-16 (!) να μετατρέπει το 27-42 στο ημίχρονο σε 74-58 στο 32′, σε ένα σαρωτικό -και θεαματικό- διάστημα των νικητών (62-23 το δεύτερο μέρος).

Μάλιστα, το σκορ προς το τέλος έφτασε στο 89-64, δηλαδή ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -15 στο +25, αριθμοί που δείχνουν με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο την εικόνα του ματς.

Όλα αυτά, ενώ στο ημίχρονο οι φίλοι της ομάδας αποδοκίμασαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού για την εικόνα τους, κάτι που φυσικά κράτησε μόνο για 20′, με το δεύτερο μισό να είναι… αποθεωτικό!

Με τη νίκη αυτή (δεύτερη στα εννέα τελευταία ματς), το ”τριφύλλι” ανέβηκε στο 8-13, με τη Ζαλγκίρις να έχει 12-9, μετά από τέσσερις σερί νίκες.

Το αποτέλεσμα και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε, έχει μεγαλύτερη ψυχολογική σημασία παρά βαθμολογική, σε μία περίοδο που ο Παναθηναϊκός χρειάζεται τις νίκες και κυρίως τις καλές εμφανίσεις.

Για την 22η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Ρεάλ (1/2, 21:45), ενώ η Ζαλγκίρις από την Εφές (1/2, 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 27-42, 64-58, 89-65