Συνεχίζει πρώτος ο Ολυμπιακός, νίκησε και τη Μακάμπι (vids)

Στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα παραμένει ο Ολυμπιακός που νίκησε και τη Μακάμπι με 95-89 για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 14-7, όσο και η Ρεάλ, την οποία φέτος έχουν νικήσει και στις δύο αναμετρήσεις τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανταποκρίθηκαν πλήρως στον γρήγορο ρυθμό που επέλεξε η Μακάμπι και με κορυφαίους του Σάσα Βεζένκοφ (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Τόμας Γουόκαπ (9 πόντοι, 12 ασίστ) έφτασαν στην 14η νίκη τους. Ωστόσο έχασαν τον Κώστα Σλούκα που αποχώρησε στα μέσα της δεύτερης περιόδου με πρόβλημα στη μέση, έπειτα από σύγκρουση με αντίπαλο παίκτη.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου έχτισαν διψήφια διαφορά πόντων (8-18), που γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι την κάλυψαν (έτρεξαν επιμέρους 16-3) ωστόσο στο φινάλε της πρώτης περιόδου η Μπακάμπι προσπέρασε εκ νέου με 24-25. Το 24-27 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν και το τελευταίο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, καθώς ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, προσπέρασε ενώ με το τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 18′ ξέφυγε με 44-34 ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 51-36.

Η Μακάμπι προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (71-64) όμως ο Ολυμπιακός έχτισε και πάλι διψήφιες διαφορές (80-69 στο 35′ και 85-74 στο 37′) στην τελευταία περίοδο. Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Πίτερς με τρίποντο έκανε το σκορ 89-74, ωστόσο η Μακάμπι δεν παρέδωσε τα όπλα. με τρία διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 89-83 με ένα λεπτό για το φινάλε. Το τρίποντο ωστόσο του Γουόκαπ κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (92-83) και τον οδήγησε στη νίκη με 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1 τρ., 12 ασ.), Κάναν 9 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 2, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 23 (2), Παπανικολάου 10 (1), Πίτερς 9 (2), Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 13 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 13 (3), Μπάλντγουιν 14 (1), Μάρτιν 6 (1), Σόρκιν 23, Ντιμπαρτολομέο 12 (4), Χίλιαρντ, Κοέν, Μπράιμο 6, Χόλινς, Νίμπο 2, Κόλσον 13 (2τρ., 11 ριμπ.).