LaLiga : Ξέσπασε στην Έλτσε η Σεβίλλη και…αποκαθιστά την τάξη (vid)

Η Σεβίλλη ξέφυγε με 4 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά το εμφατικό επί της ουραγού Έλτσε, με πρωταγωνιστή τον Εν Νεσίρι.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού με την Σεβίλλη να έχει μπάλα αλλά την Έλτσε να απειλεί με τον Μπογέ στο 11′. Στο 29′ ο Εν Νεσίρι που έψαχνε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, το βρήκε με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ακούνια.

Στο 41′ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Μπίγκας. 2 λεπτά αργότερα ο Ακούνια πήρε το ριμπάουντ και με αριστερό “κεραυνό” έκανε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σούσο σέρβιρε και ο Εν Νεσίρι διαμόρφωσε το 3-0 με αριστερό πλασέ. Η Σεβίλλη που σε 9 αναμετρήσεις μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα είχε βρει συνολικά 3 γκολ σε όλα της τα πρώτα ημίχρονα, έβαλε 3 μόνο σε ένα.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία με τους Σεβιγιάνους να σβήνουν μηχανές και την κατοχή μπάλας να ξεπερνά το 80% υπέρ τους. Ο Οκάμπος στο 84′ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς την εστία μετά το ωραίο γύρισμα του Ράφα Μιρ.

Στο 89′ ο Γκόμεζ και στο 90′ ο Μοντιέλ δεν κατάφεραν να νικήσουν από ευνοϊκή θέση τον Μπαντία.