“Λύτρωση” με Παντεκίδη στις καθυστερήσεις για τον Πανσερραϊκό, όλο και πιο κοντά στην άνοδο! (vid)

Όλο και πιο κοντά στην επίτευξη του μεγάλου στόχου που δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Super League 1, είναι ο Πανσερραϊκός.

Η ομάδα του…αναμορφωτή Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε του ΠΑΟΚ Β στη Νέα Ευκαρπία και με την 9η συνεχόμενη νίκη, αγγίζει τον τίτλο στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Το γκολ-“λύτρωση” ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στο γκολ του Φώτη Παντεκίδη, το πρώτο του στο φετινό πρωτάθλημα, σε μια αναμέτρηση που οι Σερραίοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθούν νωρίτερα.

13′ : Πρώτη φάση στο παιχνίδι. Ο Κολομπίνο εκτέλεσε το φάουλ από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, ξαναπήρε τη μπάλα και σούταρε ξανά, πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπαλωμένου.

21′ : Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μούργο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπαλωμένου.

30′ : O ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε όμορφα, ο Τσοπούρογλου έκανε κούρσα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Γρόσδη που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

45′ : Γυριστό του Κατσαντώνη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπαλωμένος.

50′ : Ωραία αντεπίθεση του ΠΑΟΚ Β, ο Ουεντραόγκο έβγαλε την κάθετη τον Σπυράκο, εκείνος έκανε την κούρσα και έκανε τη σέντρα στο πέναλτι, κανείς δεν ακολούθησε για να απειλήσει.

57′ : Δυνατό σουτ του Ζέρη εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Μπαλωμένος.

66′ : Τεράστια ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Εκτέλεση φάουλ του Μούργου, κεφαλιά του Παπάζογλου σταματάει το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μπαλωμένος διώχνει.

76′ Ο Μπαΐροβιτς μπήκε μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ.

78′ : Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Μπαΐροβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπαλωμένο, σούταρε εντός περιοχής και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Β απέκρουσε.

89′ : Σουτ του Μούργου, έβαλε την κόντρα ο Κωττάς πριν φτάσει στην εστία.

90+2′ :  Σέντρα από τα δεξιά από τον Στίνα, ο Θυμιάνης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στον Παντεκίδη και έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε για το 0-1.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία) : Μπαλωμένος, Κωττάς, Κιτσάκης, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Μελετίδης (84′ Κουλούρης), Γρόσδης (62′ Χατζηστραβός), Τσοπούρογλου, Σπυράκος (84′ Γιαξής), Γκορντετζιάνι (76′ Πανίδης)

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης) : Γιαννίκογλου, Ζέρης (90+5′ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Κολομπίνο (75′ Σοφιανός), Στίνα, Κανίς (62′ Μπαΐροβιτς), Μούργος (90+5′ Στάικος), Κατσαντώνης (90+4′ Σιόντης)