Α1 Γυναικών : Απίστευτη νίκη με… buzzer beater για την ΑΕΚ!

Μία συγκλονιστική νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ, που επικράτησε 27-26 της δεύτερης Πυλαίας, στο κλειστό του Καματερού, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ.

Η «Ένωση» παρότι βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ στο ημίχρονο, δεν άφησε το παιχνίδι στην τύχη του, πάλεψε και νίκησε με σουτ της Γκόμες, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του παιχνιδιού! Οι παίκτριες του Γιάννη Ανταλή κατέθεσαν και την… ψυχή τους, παίρνοντας τους δύο πόντους.

Οι «κιτρινόμαυρες» με την εμφάνισή τους, έδειξαν και τη δίψα τους ενόψει του Final 4 του Κυπέλλου στην Ηγουμενίτσα, όπου η ΑΕΚ θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Πυλαία στο πρώτο ημίχρονο, είχε δημιουργήσει διαφορά από την «Ένωση» (4-6, 9-1). Στο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήγαν με το σκορ να είναι 12-9 υπέρ της Πυλαίας.

Στο δεύτερο μέρος, η «Ένωση» με απόλυτη πρωταγωνίστρια την Γκόμες, αλλά και την Λεβαντόφκσι, ανέτρεψε το σκορ. Έκανε το 21-20 και στη συνέχεια το 26-23, με το τέλος να αναμένεται… θρίλερ. Η Πυλαία με δύο γκολ «μπήκε» ξανά στο παιχνίδι και ισοφάρισε 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ωστόσο, ο επίλογος ήταν… κιτρινόμαυρος, με την Γκόμες να σουτάρει από το κέντρο και να σκοράρει!

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-6, 7-8, 9-10, 9-12 (ημ.), 12-15, 17-17, 19-18, 21-20, 26-23, 27-26.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Ζήσης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 1/1-5/6.

ΑΕΚ (Ιωάννης Αντάλης): Κοντοστεργίου 1, Μάγκου, Καραγιάννη, Φράγκα 1, Ψαριώτη 1, Λεβαντόφσκι 5, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 3, Γκόμες 12, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 2, Πατρώνη.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γιώργος Βακάλης): Ριαντίνι, Κερλίδη 5, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 6, Κουκμίση 4, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 2, Τόρρες 3, Σίλβα 1, Τσιγαρίδα, Παπαδοπούλου, Σούσκα, Αργυροπούλου 5, Γκόμες Ντα Σίλβα.